Denník N

Prezidentka: Haló, zabudli ste na ľudskosť a že sú to obete? Kde sa podel váš cit?

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Vládna väčšina môže zrušiť špeciálnu prokuratúru, ale musí udržať istý štandard ústavnosti a zákonnosti. Potom by to znamenalo, že každé štyri roky príde vláda, zoberie valec a urobí, čo chce. Takto to v demokracii fungovať nemá, povedala na diskusii Denníka N v bratislavskom DPOH prezidentka Zuzana Čaputová.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Musíme teraz kvôli svojej práci niekedy pozerať aj rozhovory v dezinformačných médiách, lebo hlavne tam chodia vládni politici. Ak by sme to robili ako oni, tak by som sa vás teraz mala opýtať, či ešte vládzete. Vládzete? 

Ďakujem za privítanie, nekladiem si zbytočné otázky, idem.

Vy dosť veľa cestujete, nie je to fyzicky namáhavé?

Takéto debaty sa vedú v tých iných médiách? To som netušila. Poradíte mi, ako sa na to správne odpovedá?

Mali by ste hovoriť, že to je veľmi ťažká práca, ale každý deň ráno cvičíte a ja by som mala súhlasne prikyvovať hlavou. Ale prejdime už k mainstreamu. Pred tromi minútami televízia Markíza zverejnila správu, že Ústavný súd pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. 

Veľmi sa teším, že tá správa znie tak, že niektoré časti zákona sú pozastavené z hľadiska účinnosti. Viem, prečo som o to žiadala, a rovnako aj opozícia, ktorá dala svoje vlastné podania. Snažila som sa verejnosti vysvetliť, že podpísanie zákona bol síce kontroverzný krok, ale bolo to preto, aby sa Ústavný súd dostal k slovu. Som tomu veľmi rada. V takom prípade je možné stihnúť lehotu pätnásť dní, aby rozhodnutie súdu vyšlo aj v Zbierke zákonov. Dúfajme, že sa vyhneme ignorovaniu rozhodnutia Ústavného súdu. Nepoznáme rozsah, ale pre mňa je skvelou správou, že demokracia na Slovensku funguje, že v nejakej miere fungujú brzdy a protiváhy v podobe súdnej moci.

Je to zákon, pre ktorý posledné mesiace protestovali desaťtisíce ľudí. Za normálnych okolností by mal vyjsť v zbierke možno aj do pár hodín, ale už vieme, že to je problém, pretože vláda obštruuje aj so zverejnením samotnej novely. Viete si predstaviť, že by rozhodnutie Ústavného súdu nezverejnili v zbierke načas? 

Zdá sa, že stať sa môže všeličo, ale nepredpokladám, že by takýmto spôsobom odignorovali lehotu, ktorá je uvedená v zákone z hľadiska publikovania zákonov alebo nálezov Ústavného súdu. Pokiaľ ide o tú samotnú veľkú novelu, tam sú ešte v rámci nejakých lehôt, aj keď vôbec nie sú v rámci lehôt z hľadiska praxe. Táto vláda prijímala viaceré zákony v skrátenom legislatívnom konaní a po mojom podpise boli do dňa alebo dvoch zverejnené v zbierke. Nepredpokladám, že by odignorovali rozhodnutie Ústavného súdu z hľadiska lehoty na jeho zverejnenie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ústavný súd

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie