Denník N

Svetový newsfilter: Ukrajinci sa spoliehajú aj na CIA, spolupráca s ňou zachránila i Zelenského

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v piatok sa v Rusku koná pohreb Alexeja Navaľného. Jeho blízki mali problém dostať sa k telu, teraz majú problém normálne ho pochovať. Už niekoľko dní informujú, že na pohrebe v Moskve bude veľa policajtov, napriek tomu ľudí vyzývajú, aby si opozičného lídra, ktorého zabil režim Vladimira Putina, prišli uctiť.

Ako upozorňuje Jake Sullivan, ktorý má v Bielom dome funkciu poradcu pre národnú bezpečnosť, Navaľného smrť vôbec nie je dôkazom Putinovej sily. Je to opak – ukážka slabosti, pretože ak by bol Putin silný líder, nepotreboval by umlčať a uväzniť Navaľného.


Európa: Ukrajinci sa môžu spoľahnúť na CIA

Ukrajina v boji proti ruskej armáde profituje aj z dlhoročnej spolupráce s americkými tajnými službami. Pomáha jej mapovať pohyb ruských vojakov a cieliť svoje útoky.

O čo ide: Hĺbku vzťahov tajných služieb Ukrajiny a Spojených štátov detailne popisuje veľký text denníka New York Times.

Spolupráca sa začala pred desiatimi rokmi a dnes je to obojstranne výhodný vzťah. Čo sa týka informácií o Rusku, Ukrajina je pre Spojené štáty jedným z najdôležitejších partnerov.

Už v minulosti ukrajinské tajné služby pomohli Američanom pri zbere informácií o úlohe Ruska pri zostrelení letu MH17 a o ľuďoch, ktorí sa pokúsili ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016.

Zachránili Zelenského: CIA zasa Ukrajincom pomohla aj tak, že zhruba pred ôsmimi rokmi začala trénovať ukrajinských špiónov vrátane elitnej jednotky, ktorá dostala dôležitú úlohu. Mala zachytávať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Jevgenij Prigožin

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie