Denník N

Briti ju dlho odmietali, teraz Kamila zachraňuje monarchiu. Ako sa z nenávidenej milenky stala obľúbená kráľovná

Britská kráľovná manželka Kamila. Foto - TASR/AP
Britská kráľovná manželka Kamila. Foto – TASR/AP

V období, keď sa kráľ lieči na rakovinu a korunný princ sa stará o manželku Catherine po operácii, reprezentuje kráľovskú rodinu na verejnosti Kamila. Vyhrotené situácie zvláda výborne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bolo to nečakané oznámenie na poslednú chvíľu. Britský korunný princ William mal v utorok vystúpiť na spomienkovej bohoslužbe za zosnulého gréckeho kráľa Konštantína. Kensingtonský palác, sídlo princa s rodinou, pár hodín predtým uviedol, že sa tak nestane pre princove „osobné dôvody“.

Na bohoslužbu pre svoj zdravotný stav nemohol prísť ani panovník Karol III., ktorý sa lieči na rakovinu. Členov kráľovskej rodiny preto v kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor viedla kráľovná manželka Kamila.

Udalosť nielenže vzbudila otázky o zdraví nasledovníka britského trónu a jeho manželky, ktorá sa zotavuje po operácii. Poukázala na to, že v čase neprítomnosti kráľa a korunného princa zachraňuje kráľovskú monarchiu Kamila, čo si pred 25 rokmi málokto dokázal predstaviť.

Briti Kamilu dlho vnímali ako ženu, ktorá spôsobila krach manželstva následníka trónu, princa Charlesa s princeznou Dianou. Po nástupe Karola III. na trón v roku 2022 si však kráľovná manželka nielenže upevnila svoje miesto v britskej kráľovskej rodine, ale ukázala zodpovednosť a lojalitu vo svojej novej úlohe.

„Je priama, veľmi inteligentná, pragmatická, rozumná, vždy zachová chladnú hlavu. Teraz sa to len ukazuje každý deň,“ hovorí pre Denník N česká expertka na britskú monarchiu Irena Cápová s tým, že kráľovná Kamila skvele zvláda vyhrotené situácie.

„Je zvyknutá zaskočiť ostatných v nervóznej atmosfére úplným pokojom. To sa jej teraz hodí v neľahkej situácii, keď má jej muž rakovinu a liečba bude nepochybne náročnejšia, ako sa z prvých fotografií kráľa zdá. K tomu vypadol aj korunný princ William, ktorý sa stará o svoju manželku po operácii brucha. Kamila však svoju úlohu zvláda výborne.“

Klebety a dedinský život

Agentúra AP píše o premene Kamily a mimoriadne dobrej práci, ktorú odvádza. Všíma si, že po tom, čo kráľ Karol III. zrušil svoju účasť na plánovaných verejných akciách, 76-ročná Kamila rodine pomáha a zastupuje ju navonok.

Na spomienkovej bohoslužbe za gréckeho kráľa na hrade Windsor zastupovala kráľovskú rodinu hlavne kráľovná Kamila. Foto – TASR/AP

Vďaka tomu má jedinečnú príležitosť vylepšiť si svoju pozíciu a nakloniť si ešte viac na svoju stranu britskú verejnosť.

Väčšine Britov trvalo roky, kým ju začali rešpektovať ako partnerku nasledovníka trónu. V 90. rokoch ju princezná Diana označila za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Britská kráľovská rodina

Svet

Teraz najčítanejšie