Denník N

Šíri sa lož o pandémii zápalov srdca po očkovaní. Vakcíny sú bezpečné, reaguje autor výskumu a odporúča očkovanie

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Podľa epidemiológa Andersa Petera Hviida sa jeho výskum o vedľajších účinkoch vakcín proti covidu zneužil na šírenie strachu a nepravdivých informácií. Rizikovým skupinám naďalej odporúča sezónne očkovanie proti covidu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na Slovensku sa opäť šíria zavádzajúce a lživé informácie o vakcínach proti covidu. Napríklad Nový Čas napísal v utorok článok, že nová štúdia údajne potvrdila výroky o „pandémii srdcového zlyhania“.

Podľa Nového Času nová štúdia priniesla „znepokojivé správy“ a „slová vedcov vás vydesia“.

V skutočnosti štúdia hovorí, že závažné vedľajšie účinky očkovania proti covidu sú mimoriadne zriedkavé a vakcíny sú bezpečné.

Pre Denník N to potvrdil aj epidemiológ a spoluautor štúdie Anders Peter Hviid. „Naše výsledky by mali verejnosť upokojiť a nemali by vyvolávať obavy. Niektoré médiá, nielen na Slovensku, využili našu štúdiu na šírenie strachu a nepravdivých informácií,“ dodal pre Denník N Hviid, ktorý pôsobí na univerzite v Kodani a v dánskej vládnej inštitúcii verejného zdravia Statens Serum Institut.

Nový Čas vydal v utorok článok, v ktorom strašil vedľajšími účinkami očkovania proti covidu. Redakcia Nového Času zmenila názov aj časti článku po tom, ako sme ju vo štvrtok ráno upozornili, že text nezodpovedá zisteniam štúdie. Reprofoto – Nový Čas

Technický jazyk štúdie

Štúdia, o ktorej je reč, vyšla vo februári v časopise Vaccine.

Nesúlad medzi obsahom štúdie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie