Denník N

Týždeň v práve Rada Procházku: Záznam z bojovej porady solus ipse

1. Mono-deliberácia o rizikách veštenia. 2. Všetko je inak.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Udalosti z oblasti práva komentuje ústavný právnik a bývalý poslanec NR SR Radoslav Procházka.

1. Mono-deliberácia o rizikách veštenia

Do stredy popoludnia sa autor piplal s textom, ktorý sa v stredu večer stal, ehm, obsolétnym. Zo všetkých možných hľadísk by asi bolo rozumnejšie nechať ho v počítači. Ale rozumným treba byť cez týždeň, piatok už je vlastne víkend a to je čas dobrodružstva.

Navyše téza, že manifestácia vlastnej zraniteľnosti má terapeutické účinky, už sa presadila aj v zábavnom priemysle, takže sa znovu raz podujímame na jej praktickú realizáciu. Produkuje to ten typ bolesti, z ktorej má človek v konečnom dôsledku dobrý pocit: ublížil si, ale nie úplne zbytočne. 

Aby sme si rozumeli, Ústavný súd mal podľa autora tri možnosti: i) postupovať tak ako vždy doteraz, čo by v praxi znamenalo nechať ministerstvo spravodlivosti manipulovať s procesom publikácie a tým predísť efektívnemu uplatneniu suspenzívnej právomoci (právomoci s odkladným účinkom) Ústavného súdu, ii) odchýliť sa od doterajších východísk vlastnej judikatúry a prijať na ďalšie konanie aj návrh týkajúci sa zákona, ktorý ešte nie je platný, a tým umožniť včasné vyhlásenie svojho uznesenia o pozastavení účinnosti, alebo iii) počkať na vyhlásenie novely v Zbierke zákonov a následne v rozpore so zákonom o Ústavnom súde určiť, že rozhodnutie o pozastavení účinnosti je záväzné už dňom vydania.

Mylne sme sa domnievali, že polemika sa povedie o tretej možnosti, pričom Ústavný súd si vybral tú druhú. Je to mimoriadne sebavedomý výkon, z hľadiska asertivity porovnateľný azda len s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Týždeň v práve Rada Procházku

Komentáre

Teraz najčítanejšie