Denník N

Robert Fico napĺňa už nebezpečne veľa z dvanástich bodov na ceste k autokracii

Oslava volebného víťazstva Smeru. Dušan Jarjabek (druhý sprava) s Robertom Ficom a ďalšími straníkmi počas volebnej noci spievali Na Kráľovej holi z balkóna centrály Smeru v bratislavskom Ružinove. Foto N - Tomáš Benedikovič
Oslava volebného víťazstva Smeru. Dušan Jarjabek (druhý sprava) s Robertom Ficom a ďalšími straníkmi počas volebnej noci spievali Na Kráľovej holi z balkóna centrály Smeru v bratislavskom Ružinove. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Môže sa stať zo Slovenska za vlády Roberta Fica autokracia? Predseda Smeru odmieta, že by jeho praktiky neboli demokratické. Jeho útoky na súdy či prokuratúru, na médiá, občiansku spoločnosť a snaha ovládnuť nezávislé inštitúcie však ukazujú niečo iné.

Bývalá premiérka a sociologička Iveta Radičová upozorňuje, že už vidí znaky nástupu autokracie. „Larry Diamond ich vymenoval dvanásť a ja ich tu všetkých dvanásť vidím,“ povedala tento týždeň v rozhovore pre Denník N.

Larry Diamond je známy americký politológ a sociológ, ktorý pôsobí na Stanfordovej univerzite a venuje sa štúdiu demokracie a analyzuje okolnosti, ktoré ju ohrozujú. V roku 2018 publikoval „dvanásťkrokový program autokratov“, teda zoznam, podľa ktorého zvyknú nedemokratickí politici postupovať, aby z demokratických krajín urobili autoritárske.

Keď sa bližšie pozrieme na jeho 12-bodový program, zistíme, že Robert Fico a jeho koalícia sú na ceste naplniť väčšinu jeho bodov a priblížiť sa k Diamondovej definícii autoritárskeho režimu. Rozoberáme aj body, ktoré Fico zatiaľ nenapĺňa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Robert Fico

Smer

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie