Denník N

Naučila sa hrať bez strachu. V čom spočíva majstrovstvo Sandry Hüllerovej

Sandra Hüller vo filme Anatómia pádu. Foto - Le Pacte
Sandra Hüller vo filme Anatómia pádu. Foto – Le Pacte

Hviezda oceňovaných filmov Anatómia pádu a Zóna záujmu je na vrchole svojej doterajšej kariéry.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tú situáciu isto zažili mnohí. Partnerské páry či skupinky kamarátov, ktorí spolu videli film Anatómia pádu. Príbeh nejasného úmrtia, ktorého svedkyňou a neskôr potenciálnou aktérkou sa stane žena zosnulého.

Debaty po pozretí filmu sa hneď krútia okolo otázky, či hlavná postava zločin vykonala alebo nie. A tu sa dostaví prekvapenie. Niektorí diváci budú odhodlane tvrdiť, že áno, iní zase presviedčať, že k vražde určite nedošlo. Medzi nimi bude tábor váhajúcich.

Jednou z kráľovských disciplín herectva je schopnosť vyvolať v publiku odlišné, či až protichodné predstavy a reakcie. Čiže stelesnením jednej postavy otvoriť rôzne svety imaginácie.

Nemeckej herečke Sandre Hüllerovej sa to dokonale podarilo. Nečudo, že za stvárnenie postavy spisovateľky vo filme Anatómia pádu získala Európsku filmovú cenu, ocenenie César, nomináciu v Zlatých glóbusoch a aj v tohtoročných Oscaroch.

Aktuálna záplava potlesku pre herečku sa pritom netýka len tohto filmu. Hüllerová zbiera laudáciá aj za výkon v snímke Zóna záujmu. V rámci viacerých filmových cien, a to ako prvá v histórii, získala nominácie za stvárnenie obidvoch rolí. A to minulý rok stihla ešte aj film Sisi & ja.

O Sandre Hüllerovej dnes počuť všade. Jednoznačne práve zažíva vrchol svojej doterajšej kariéry, jej meno sa rozšírilo po celom svete. Pritom vôbec nestelesňuje typ hereckej hviezdy, na aké sme zvyknutí.

Záber z filmu Anatómia pádu. Foto – Le Pacte

Odložiť strach

Na často kladenú otázku, ako sa dostala k herectvu a čo pre ňu hranie znamená, len krčí plecami. Namiesto kvetnatej prednášky konštatuje, že vždy rada pozorovala. Ľudí, okolie, svet.

Toto pozorovanie ju už v detstve priviedlo do dramatického krúžku. Bolo to ešte v socialistickej NDR. Pobyt na javisku ju fascinoval a nasmeroval k štúdiu herectva. Vznikol tak zárodok veľkolepej divadelnej kariéry, ktorý ju priviedol do ansámblov mnohých, nielen nemeckých divadiel. Zahrala si kráľovnú Alžbetu I. aj partnerku Kurta Cobaina, hudobníčku Courtney Love.

Dnes tvrdí, že tréning na divadelných doskách ju naučil hrať bez strachu. Na začiatku platilo, že až pocit tiesne v nej vybudoval napätie, ktoré využívala pri hraní. Teraz ho vie odložiť. Dokáže sa zbaviť zábran, nedať sa vtesnať do očakávaných výrazov, obísť klišé, neklamať telom a nehrať nič, čo nie je uveriteľné.

Hüllerová si rýchlo získala označenie „herečka extrémov“. Nie v tom zmysle, že by sa vrhala do kaskadérskych kúskov či vyšinutých a umelo nafúknutých postáv. Stelesňuje skôr extrémne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Oscary

Kultúra

Teraz najčítanejšie