Denník N

Takto to vyzerá, keď Ukrajinci nedostávajú dosť zbraní od Západu. Boli sme pri najhorúcejších miestach frontu

Foto - Gabriel Kuchta/Deník N
Foto – Gabriel Kuchta/Deník N

Reportáž z Donbasu, kde Ukrajinci po strate Avdijivky čelia masívnym ruským útokom a musia budovať nové obranné línie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na modrej oblohe sa postupne zväčšuje biela čiara, ktorú tam po sebe nechala raketa. Krátko nato sa na nebi objaví ďalšia, ktorá sa však rýchlo naťahuje ďalej.

Na malú chvíľu sa raketa otočí smerom k nám a potom sa biela čiara, ktorú ťahá za sebou, zvrtne strmo znovu na východ k frontu.

„Takto pracuje ukrajinská protivzdušná obrana,“ rozpráva Vlad, ktorý nás zobral so sebou do bojovej zóny na Donbase smerom k Avdijivke. Je to jedno z piatich miest, kde Ukrajinci momentálne pociťujú obrovský tlak ruskej ofenzívy.

Pád ukrajinského mesta, ktorý si podľa odhadov vyžiadal na ruskej strane viac životov ako celá sovietska vojna v Afganistane, nijako neupokojil situáciu na Donbase. Vyčerpaným vojakom, ktorí čelia masívnej presile a nedostatku munície, sa nijako neuľavilo.

Vlad (jeho meno sme zmenili) je rozviedčíkom z 3. útočnej brigády, ktorá v týchto týždňoch zažíva extrémne ťažké chvíle na východnom fronte.

Ofenzívu sprevádza masívne ostreľovanie raketami a leteckými navádzanými bombami, ktorým vojaci ako Vlad hovoria jednoducho KAB-y. Ničivá ruská sila sa však netýka iba vojakov na ich pozíciách.

Ukrajinská protivzdušná obrana v akcii. Foto – Gabriel Kuchta/Deník N
Foto – Gabriel Kuchta/Deník N

Bomba pre železničnú stanicu 

Keď sme prechádzali mestom Kosťantynivka, v jeho centre aj deň po útoku stále horeli trosky zničenej železničnej stanice.

Zasiahla ju ruská letecká bomba a neskôr do mesta podľa miestnej polície prileteli ďalšie štyri rakety S-300. Výbuch poškodil aj najväčšiu cibuľovú vežičku kostola, ktorý stojí oproti stanici. Úplne zničil vedľajšie obchody a poškodil obytné domy.

Zbombardovaná železničná stanica v Kosťantynivke. Foto – Gabriel Kuchta/Deník N
Kosťantynivka. Foto – Gabriel Kuchta/Deník N

Ruskí vojaci si vybrali symbolický cieľ. O stanici, z ktorej stúpal štipľavý smradľavý dym,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie