Denník N

Ministerstvo kultúry opäť nevie, čo s Kunsthalle. Vyriešiť to má SNG, ktorá chce urobiť hrubú čiaru

Z výstavy Belladonna Harvest v Kunsthalle Bratislava; autor: Igor Hosnedl; kurátorka: Tjaša Pogačar. Foto - Lujza Stopková
Z výstavy Belladonna Harvest v Kunsthalle Bratislava; autor: Igor Hosnedl; kurátorka: Tjaša Pogačar. Foto – Lujza Stopková

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V polovici januára ministerstvo kultúry oznámilo, že bratislavská Kunsthalle prejde pod správu Slovenskej národnej galérie (SNG).

Podľa ministerky kultúry Šimkovičovej „nevyužila svoju historickú šancu“ a nenaplnila očakávania v programe ani hospodárení. Ako samostatná príspevková organizácia existovala Kunsthalle len od januára 2020.

Umelecká scéna rozhodnutie ostro kritizuje. Zlúčenie inštitúcií by malo prebehnúť už o mesiac. Čo to znamená pre budúcnosť Kunsthalle?

Kunsthalle sídli v Dome umenia v Bratislave, kde si prenajíma priestory. Správcom budovy je Národné osvetové centrum, organizácia ministerstva kultúry. Foto – Paula Malinowska

Kunsthalle: Takto pomoc nevyzerá

„Tušili sme, že sa niečo bude diať, ale nikto z nás nečakal, že to bude také rýchle,“ hovorí Denisa Zlatá, ktorá v Kunsthalle pôsobila ako ekonomická riaditeľka. Od polovice januára, keď riaditeľ Jan Kratochvil rezignoval, je poverená jej vedením.

Oficiálny pokyn na zlúčenie inštitúcií odoslalo ministerstvo kultúry 19. januára bez akýchkoľvek podrobností. Prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorá by mala zlúčenie po formálnej stránke vykonať, sa uskutočnilo 26. februára.

Dnes sa zamestnanci a zamestnankyne Kunsthalle dozvedeli, že v rámci zlúčenia so SNG všetci prídu o svoje pracovné miesta.

„Je to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Martina Šimkovičová

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie