Denník N

Ústavný súd nepovedal posledné slovo pri špeciálnej prokuratúre a odkázal politikom, že sa nenechá obchádzať (otázky a odpovede)

Prezidentka Zuzana Čaputová pri inaugurácii v roku 2019, vedľa nej stojí predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Foto N - Tomáš Benedikovič
Prezidentka Zuzana Čaputová pri inaugurácii v roku 2019, vedľa nej stojí predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vládna koalícia môže na rozhodnutie ústavných sudcov zareagovať ďalšou novelou Trestného zákona.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ústavný súd zaskočil vládnu moc pozastavením účinnosti novely Trestného zákona. Z reakcií premiéra Roberta Fica, ale aj ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer) je zrejmé, že s touto možnosťou nateraz nepočítali. Spoliehali sa na to, že ústavní sudcovia dodržia svoju doterajšiu rozhodovaciu prax a o novele rozhodnú, až keď vyjde v Zbierke zákonov.

„Som zvedavý na vysvetlenie Ústavného súdu, prečo pristúpil k prelomeniu tejto rozhodovacej praxe, ktorá tu bola dlhoročná, a prečo pod takýmto tlakom pracoval, pretože toto rozhodnutie o pozastavení účinnosti mohol urobiť kedykoľvek,“ vyhlásil Fico.

Ústavní sudcovia však vedeli, že sú pod časovým tlakom. Ak nechceli iba čakať na kroky koalície, potrebovali rozhodnúť tak, aby ich uznesenie publikovali v Zbierke zákonov pred 15. marcom. Keďže ministerstvo spravodlivosti má na zverejnenie lehotu 15 dní, ústavní sudcovia vlastne rozhodovali v poslednom možnom momente.

Ústavní sudcovia zdôraznili, že tento prístup nepoužijú len v tomto prípade, ale vždy, keď bude v prijatých zákonoch nastavená účinnosť na deň ich zverejnenia v Zbierke zákonov.

V tomto texte odpovedáme na viaceré otázky, ktoré vyvolalo stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu. Napríklad:

  • Ako dal Ústavný súd najavo Robertovi Ficovi, že sa nenechá obchádzať?
  • Ako ešte môže koalícia zvrátiť rozhodnutie Ústavného súdu?
  • Bude „pánom situácie“ minister spravodlivosti Boris Susko a čo mu hrozí, keby naťahoval zverejnenie rozhodnutia?
  • A ako by sa situácia zmenila, keby sa prezidentom stal Peter Pellegrini?

Ústavný súd pozastavil účinnosť len niektorých častí napadnutej novely. Nebude sa už teda zaoberať napríklad ústavnosťou zrušenia špeciálnej prokuratúry? 

Nie. Naopak, je dôležité, že v rozhodnutí povedal, že návrhy prezidentky a opozície prijíma na ďalšie konanie v celom rozsahu – a ústavní sudcovia budú ešte rozhodovať aj o tom, či je alebo nie je zrušenie špeciálnej prokuratúry protiústavné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie