Denník N

Spisovateľka Kapitáňová a jej dcéra etnologička Adrušková: Kto sa vysmieva z maďarského prízvuku, ukazuje len vlastnú malosť

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Daniela Kapitáňová je známa spisovateľka, publicistka, redaktora Slovenského rozhlasu. Pravidelne ju môžete počuť v éteri Rádia Devín a čitatelia ju poznajú najmä cez literárnu postavu Samko Tále. Pochádza z Komárna, mesta s veľkou maďarskou menšinou. Vyrastala v čisto slovenskej rodine, ktorá sa tam presídlila zo stredného Slovenska. K maďarskej komunite sa jej otvorili dvere až svadbou.

Jej dcéra Dita Andrušková je vyštudovaná etnologička, so zmiešanými slovensko-maďarskými koreňmi. Detstvo si spája s maďarskými rozprávkami a debatami s otcom v maďarčine, avšak postupne si prestala písať maďarskú národnosť a otvára sa aj svojim ostatným koreňom.

Rozhovor s Danielou Kapitáňovu a Ditou Andruškovou je súčasťou naratívneho podcastu Tajné korene.

Celý seriál Tajné korene nájdete tu: hovorili sme aj s Táňou Pauhofovou, s rodinou karpatských Nemcov, s komikom Michaelom Szatmárym o židovstve či s Oľgou Džupinkovou aj o jej rusínskej kuchárskej knihe.

V záverečnej časti tejto mini-série vstúpime do sveta najväčšej národnostnej menšiny na Slovensku. Pozrieme sa tentokrát na to, ako človek prenikne do národnostnej menšiny svadbou, ako sa rozlišuje humor rôznych národností a prečo niekedy netreba hľadať odkazy o predkoch online, ale stačí sa pozrieť do zrkadla.

Vyberieme sa do Komárna, preletíme tisícročnú históriu Uhorska, objavíme tu však aj iné národnosti. Spýtame sa na to, kto boli čajkári a kde sa modlili. A rozoberieme aj korene často zamlčované.

V článku sa dočítate aj o tom,

  • ako vyzeralo detstvo v národnostne zmiešanom Komárne;
  • akého významného hudobníka našli vo svojich koreňoch;
  • prečo zdôrazňovať maďarský prízvuk môže byť neslušné;
  • aký je hlavný kľúč k pochopeniu inej kultúry;
  • či ako hľadať odkazy našich predkov v zrkadle.

    Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tajné korene

Slovensko

Teraz najčítanejšie