Denník N

Po voľbách môže prísť väčší štrajk učiteľov, hovorí organizátor vysokoškolského protestu

Juraj Halás (30) je jedným z organizátorov štrajku na vysokých školách. Pôsobí na Katedre logiky a metodológie vied FiF UK v Bratislave. od roku 2010. Vyučuje metodológiu vied. Ako výskumný pracovník pôsobí v projekte „Analytické metódy v spoločensko-humanitných disciplínach“ (AMESH).
Juraj Halás (30) je jedným z organizátorov štrajku na vysokých školách. Pôsobí na Katedre logiky a metodológie vied FiF UK v Bratislave. od roku 2010. Vyučuje metodológiu vied. Ako výskumný pracovník pôsobí v projekte „Analytické metódy v spoločensko-humanitných disciplínach“ (AMESH).

Aj vysokoškolskí učitelia by chceli vyššie platy a peniaze na opravy škôl. Môže to prísť po voľbách. Juraj Halas z Iniciatívy vysokých školách hovorí, že na jeseň alebo koncom roka môže prísť niečo viac ako tento štrajk.

Štrajk na vysokých školách trvá už tri týždne. Prečo tak dlho?

Vyhlásili sme ho od 15. februára za splnenie troch požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov a tie zatiaľ splnené nie sú. Preto štrajk pokračuje. A pokračuje aj preto, lebo cítime, že má podporu nielen medzi pedagógmi, ktorí sa zapojili, ale aj medzi študentmi.

Neopadol záujem verejnosti, predsa len ide o šiesty týždeň štrajku?

Je veľmi ťažké konkurovať v médiách predvolebným témam. Cítime, že sa prirodzene menej zaujímajú o naše akcie. Čím viac sa blížia voľby, tým je záujem menší. Dôležité veci sa však dejú aj bez širšieho záujmu televízií či verejnosti. Podarilo sa nám posilniť kontakty medzi vysokými školami a regionálnym školstvom, ktoré doteraz na neformálnej úrovni neexistovali. V budúcnosti, keď budú pokračovať boje za zlepšenie postavenia učiteľov, z nich môžeme vychádzať.

V sobotu sú voľby, očakávate, že dovtedy niekto vyhovie vašim požiadavkám?

Ťažko povedať. V posledných dňoch vidíme, že vláda schvaľuje investičnú pomoc investorom. Do posledného dňa môže vláda riadiť štát a môže disponovať peniazmi štátu. Ale aj v prípade, že sa to nestane, je štrajk dôležitý. Vyslal veľmi silný signál tejto aj budúcej vláde, že vysoké školy sa dokážu zastať regionálneho školstva.

Čo očakávate, že dosiahnete?

Ukázalo sa, že pre vysoké školy je dôležité, čo sa deje v regionálnom školstve. Za necelý týždeň sme pripravili štrajk, do ktorého sa zapojilo dvadsať vysokých škôl. Na niektorých pracoviskách to bola štvrtina zamestnancov. Ak by sme mali viac času na prípravu a na diskusie s ľuďmi, mali by sme väčšiu podporu, a práve na to sa do budúcna spoliehame. Takže štrajk berieme aj ako generálnu skúšku niečoho väčšieho, čo príde možno na jeseň možno neskôr v tomto roku.

Čakáte, že vám do soboty požiadavky splnia?

Sme stále v štrajku za ich splnenie. Osobne nepredpokladám, že by sa to do soboty stihlo.

Ako dlho bude ešte trvať štrajk?

Bude to závisieť aj od jeho podpory. Aj dnes aj včera sa prihlásili do štrajku ďalší ľudia. Ak budeme vidieť, že má zmysel v ňom zotrvať, lebo sa budú hlásiť noví ľudia, tak bude pokračovať. Závisí to aj na tom, ako sa dohodneme s Iniciatívou slovenských učiteľov.

Je možné, že sa vystriedate?

Nevylučujeme to.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Teraz najčítanejšie