Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: Novinári občas potrebujú pauzu, ale nikam neodchádzajú

Zuzana Kovačič Hanzelová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zuzana Kovačič Hanzelová. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Útoky na novinárov sa stali pracovným nástrojom politikov. „Cielia na moju identitu, osobný život a reputáciu. Sú zámerne ponižujúce, klamlivé, nechutné a nedá sa proti nim brániť,“ napísala novinárka denníka SME Zuzana Kovačič Hanzelová.

„Za takmer 15 rokov mojej novinárskej kariéry sa nenávisť stala každodennou súčasťou môjho života. Postupne som sa sťahovala z niektorých sociálnych sietí, robila opatrenia vo svojom živote, ale nepodarilo sa mi hejtu utiecť,“ opisuje. V posledných dvoch rokoch sa útoky ešte viac zintenzívnili.

Známa novinárka si preto dáva prestávku od politických rozhovorov. „Verejný priestor sa pre mňa už dlhšie stáva neznesiteľným. Posledné dva roky zo mňa postupne odchádza radosť zo života aj z mojej práce, ktorú milujem. Aby som sa k nej mohla o nejaký čas vrátiť, potrebujem nabrať sily,“ uviedla.

Zostáva moderovať podcast Dobré ráno sobota a chystá podcastovú sériu o prezidentoch a o mečiarizme.

Viac informácií: Zuzana Kovačič Hanzelová upozorňuje, že útokom čelia mnohí novinári. „Niektoré z nich sú predsa len špecifické a cielené na ženy – ich reputáciu, povesť, vzhľad či partnerské vzťahy.“ Potvrdzujú to aj čísla.

  • Každý týždeň čelí útokom 11 % žien-novinárok a 5 % mužov-novinárov, ukázal vlaňajší prieskum medzi slovenskými novinármi, ktorý vypracovala agentúra AKO pre Investigatívne centrum Jána Kuciaka.
  • Takmer všetci českí novinári (97 %) zažili urážky, nadávky alebo zosmiešňovanie. Muži sú častejšie kritizovaní za politickú orientáciu či reputáciu, ženy za inteligenciu, rod a vzhľad, ukázal tento týždeň prieskum spolku Ženy v médiích.
  • Viac ako tretina (35 %) novinárok zažila vyhrážky sexuálnym násilím, ukázal tiež český prieskum. Až 28 % novinárov uvažuje o odchode zo žurnalistiky. Dôvodom nie sú len útoky či sexuálne obťažovanie, ale aj nízke platy, prepracovanosť a ťažkosti zladiť prácu s rodinou.
  • 73 % novinárok vo svete čelilo online nenávisti, ukázala v roku 2022 veľká štúdia, ktorú vypracovalo Medzinárodné centrum pre novinárov (ICFJ) s podporou UNESCO.
  • Keď sa výskumníci novinárok opýtali, ako na nenávisť reagujú, tretina povedala, že sa cenzurujú na sociálnych sieťach, necelá pätina prestala interagovať so svojím online publikom a rovnaký počet sa na určitý čas stiahol zo sietí.
O útokoch na slovenských novinárov tento týždeň písal aj český týždenník Respekt, téme venoval aj titulnú stranu.

Prečo je to dôležité: „Online násilie páchané na novinárkach je jednou z najvážnejších hrozieb pre slobodu tlače na medzinárodnej úrovni,“ konštatuje spomenutá globálna štúdia. Jej autori varujú, že online násilie neohrozuje len kariéru, zdravie a spokojnosť novinárok, ale má vplyv aj na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Mediabriefing logoMediaBrífing

RTVS za Machaja

Komentáre

Teraz najčítanejšie