Denník N

Poslankyňa Marcinková: Kandidujem do Bruselu, ale nie je to blaf na voličov

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

V parlamente je pomerne dlho veľmi grobianske nastavenie, veľmi neúctivé a nekultúrne. Cítim pocit prenesenej hanby, hovorí opozičná poslankyňa Vladimíra Marcinková z SaS.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vladimíra Marcinková bude v júni kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu. V rozhovore vysvetľuje, prečo krátko po tom, ako ju ľudia zvolili do slovenského parlamentu, ide do ďalších volieb.

Hovorí aj:

  • prečo nevstúpila do SaS;
  • že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) nekomunikovala o návrhu na posilnenie práv detských pacientov;
  • ako si predstavuje svoje pôsobenie v Bruseli.

Začnem vtipom predsedu vlády Roberta Fica (Smer), ktorý na MDŽ v Prešove povedal: „Manželka oslavuje životné jubileum, má plno riadu, ktorý sa chystá umyť, a muž jej nato: Drahá, prosím ťa, nechaj to tak, máš dnes sviatok. Veď si to zajtra ráno poumývaš.“ Ako sa cítite, keď k MDŽ premiér hovorí takýto vtip?

Nepočula som ho, ale nie je vtipný a je to príznačné. Perfektne to vystihla pani prezidentka Čaputová, keď povedala, že do spoločnosti vniká hrubosť. Nielen v širšom kontexte, ale aj cielená hrubosť voči ženám. Aj ako politička vo verejnom priestore cítim, že útoky na ženy, ktoré idú s kožou na trh a snažia sa v politickom súboji uspieť a presadzovať svoje témy, sú čoraz väčšie. Takéto vtípky, ktoré degradujú ženy a bagatelizujú úlohu ženy v spoločnosti, podprahovo napomáhajú živiť túto hrubosť a grobianstvo, ktoré sú príznačné pre veľkú časť tejto koalície. Videli sme to aj pri téme premlčacích lehôt pri znásilnení.

Ešte sa stretávate so stereotypnými poznámkami?

Veľmi často. Aj s vyháňaním z politiky, keď sa snažím apelovať, že nie je úplne bežné ani slušné, aby sa poslanci z hodiny na hodinu dozvedeli, že strávia v parlamente noc, lebo z titulu moci dajú neobmedzené rokovanie. Nikomu vo vedení parlamentu nenapadne, že tu môžu byť aj rodičia, ktorí sú na výchovu dieťaťa sami. A aj keď sú dvaja, možno je ten druhý mimo a nedokáže pomôcť. Veľmi často sa ako žena, politička, matka dvoch malých detí, dostávam do situácie, že je ťažké zladiť rodinný a politický život, ale nie preto, že by som si to sama nevedela zariadiť. Ja som si vybrala, že chcem tieto dva svety žiť súčasne. Ale pre aroganciu, ktorá väčšinou prichádza od mužov, ktorí sú absolútne necitliví voči tomu, že žena v politike môže mať viacero rolí, napríklad môže byť mamou.

Keď prídem požiadať o prestávku na dojčenie, často sa stáva, že niektorí kolegovia prekrútia očami, pritom je to bežná vec, ktorú máme upravenú aj v Zákonníku práce. Už len to, že to musíte pripomínať a dobýjať sa, aby ste na 15 minút mohli odskočiť za dieťaťom. Väčšinou sa pri takýchto rokovaniach ide bez prestávky. To je vizitka, lebo vás posielajú do kuchyne, lebo vám podprahovo hovoria, že keď ste chceli mať deti, máte sedieť doma a nie v parlamente.

Nahrávame vo štvrtok, v piatok strana SaS zverejní kandidátku do eurovolieb, budete na nej?

Budem.

Na ktorom mieste?

Pravdepodobne na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eurovoľby 2024

Rozhovory

SaS

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie