Denník N

Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o život

Policajt hliadkuje pred ľuďmi, ktorí sa zhromažďujú pred Chrámom ikony Utíš môj smútok v moskovskej štvrti Marjino v piatok 1. marca 2024, aby sa rozlúčili s ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným. Foto - TASR/AP
Policajt hliadkuje pred ľuďmi, ktorí sa zhromažďujú pred Chrámom ikony Utíš môj smútok v moskovskej štvrti Marjino v piatok 1. marca 2024, aby sa rozlúčili s ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Vieš, čo hovorieval Stalin?“ pýta sa ruská opozičná aktivistka žijúca v Berlíne Jelena Gajeva a hneď si odpovedá: „Žiadny človek, žiadny problém.“

Týmito slovami reagovala na smrť lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného, s ktorým sa v piatok prišli rozlúčiť mnohí jeho stúpenci. Hoci ruské úrady varovali ľudí, aby tam nechodili, pred kostolom v štvrti Marjino na juhovýchodnom okraji Moskvy sa už ráno začal tvoriť kilometrový rad.

Politický väzeň Navaľnyj zomrel v trestaneckej kolónii na Sibíri 16. februára 2024.

„Je pomerne bežné, že sa diktátori zbavia každého, koho považujú za hrozbu. Ale je v tom aj iná vec,“ myslí si Gajeva. „Demonštratívne zabijete jedného človeka, aby ste udržali tisíce v strachu. Takto fungujú represie zo strany FSB. Náhodne vyberú jeden protivojnový čin a páchateľa tvrdo stíhajú. Alebo sto takýchto činov. A milióny sa budú báť a budú mlčať.“

Teror je podľa nej „dôležitým nástrojom diktatúry“. Toho sú si vedomí aj mnohí ďalší politickí väzni, ktorí v ruských kolóniách čakajú na prípadný (verejnosti nepriznaný) rozsudok smrti.

Prirodzenou smrťou

Podľa oficiálnych informácií zomrel Navaľnyj prirodzenou smrťou. Ešte deň predtým bol vysmiaty a v dobrej nálade. Oficiálnej verzii však kritici režimu neveria. Ruský historik Alexander Etkind je presvedčený, že opozičného lídra zavraždil Putin.

„Putin je vrah, ukázal to na Ukrajine v plnom rozsahu a ukázal to aj v Rusku. A medzi ruskými emigrantmi v Európe tiež,“ povedal Etkind pre Denník N.

V poslednom období mŕtvych pribúda. Ruský provojnový bloger Andrej Morozov verejne kritizoval, že ruská armáda dobýjala Avdijivku aj napriek obrovským stratám. O pár dní si vzal život.

V Španielsku našli zastreleného ruského pilota Maxima Kuzminova, ktorý zbehol a vo vrtuľníku preletel do neokupovanej časti Ukrajiny, lebo nesúhlasil s inváziou na Ukrajinu. Výmenou za dezerciu mu Ukrajinci ponúkli bezpečnostné záruky vrátane nových ukrajinských dokladov. Tie španielska polícia našla vedľa jeho tela. Podľa zdrojov denníka El País sú španielske tajné služby presvedčené, že za vraždou stojí Rusko, ale prepojenie bude náročné dokázať.

Rovnako je Etkind spolu s mnohými inými presvedčený, že za Navaľného smrťou je Putin. „Som presvedčený, že sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie