Denník N

Pri konvoji s pomocou v Gaze zahynuli desiatky ľudí. Palestínčania hovoria o streľbe vojakov, Izrael o tlačenici

Zranení Palestínčania čakajú na ošetrenie po incidente pri humanitárnom konvoji. Foto - TASR/AP
Zranení Palestínčania čakajú na ošetrenie po incidente pri humanitárnom konvoji. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Miriam Bergerová, Louisa Lovelucková a Hajar Harbová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Vo štvrtok pri chaotickom incidente v Gaze zomrelo viac než sto ľudí, tvrdí tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

O život prišli po tom, čo sa zhromaždili pri konvoji so vzácnou humanitárnou pomocou. Palestínski predstavitelia a očití svedkovia obviňujú z úmrtí izraelskú streľbu, izraelskí predstavitelia zase tlačenicu.

Zranenia podľa ministerstva zdravotníctva utrpelo ďalších viac než 700 Palestínčanov, pričom počet obetí vojny presiahol 30-tisíc. Ministerstvo riadi Hamas a tieto čísla sa nedajú nezávisle overiť.

Mnoho podrobností incidentu zostáva nejasných, a to vrátane najdôležitejšej otázky, čo spôsobilo taký veľký počet obetí na životoch. Incident zvýraznil zúfalú situáciu civilistov Gaze a opäť o niečo viac skomplikoval krehké medzinárodné úsilie o prímerie.

Uprostred rozsiahleho ničenia mestských oblastí, masového vysídľovania a narastajúceho hladu humanitárne organizácie už celé mesiace upozorňujú, že spoločnosť v Gaze sa blíži ku kolapsu. Po tragédii pri konvoji ich slová pôsobia prorocky.

Izraelské obranné sily (IDF) zverejnili čiernobiele zábery z dronov, ktoré ukazujú stovky Palestínčanov ponáhľajúcich sa k pomaly idúcemu konvoju s pomocou. Na sociálnych sieťach sa rozšírili videá šialenej tlačenice na ulici al-Rašíd ešte pred úsvitom.

Opisy toho, čo sa stalo potom, sa rôznia.

Doteraz to šlo bez problémov, tvrdí Izrael

Palestínski predstavitelia tvrdia, že izraelské sily začali strieľať do davu, čo potvrdili aj očití svedkovia a lekári, podľa ktorých malo viacero mŕtvych a zranených na tele stopy po guľkách.

Izrael, naopak, spochybnil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie