Denník N

Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciu

Spojenci Kim Čong-un a Vladimir Putin. Ilustračné foto - TASR/AP
Spojenci Kim Čong-un a Vladimir Putin. Ilustračné foto – TASR/AP

Keď nemôžu ísť pre sankcie kvôli agresie na Ukrajine na západ, idú sa Rusi rekreovať na východ.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ruský turista je známy pojem. So svojou hlučnosťou a rozdrapovačnosťou majú skúsenosti mnohí dovolenkári aj od nás, napríklad v Turecku. Ako to však dopadne, keď jeho noha vstúpi na neprebádanú pôdu najuzavretejšej krajiny na svete, Severnej Kórei (KĽDR)?

Jedným slovom: svojrázne.

Ruského turistu príhody a skúsenosti 

Prehĺbenie spolupráce medzi Moskvou a Pchjongjangom má viaceré podoby. Severná Kórea Rusko masívne zásobuje raketami a muníciou, od júla 2023 tam poslala 6 700 kontajnerov. Ako uviedol minister obrany Sin Won-sik, stovky tovární na výrobu munície v KĽDR pracujú zhruba na tretinu kapacity vinou nedostatku materiálu a elektriny, ale tie, čo vyrábajú delostrelecké granáty pre Rusko, idú na plné obrátky.

Na druhej strane, vďačný Putin daroval milovníkovi luxusných západných limuzín Kimovi do jeho zbierky opancierované auto, aké používa aj on. Tento výhodný biznis však nebol jedinou známkou vzájomného utužovania vzťahov.

Keď vlani v októbri ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že by odporučil Severnú Kóreu ako dovolenkovú destináciu pre ruských turistov, znelo to ako vtip. Myslel to však vážne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Severná Kórea

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie