Denník N

Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinu

Daniela Kletteová pred pár rokmi a za mlada. Foto - Facebook/TASR/AP
Daniela Kletteová pred pár rokmi a za mlada. Foto – Facebook/TASR/AP

Nemecká polícia zatkla Danielu Kletteovú, bývalú členku krajne ľavicovej teroristickej organizácie Frakcia Červenej armády. Ešte minulý rok ju vďaka programu na rozpoznávanie tvárí identifikoval aj kanadský novinár, nie je však jasné, či to pomohlo k jej zatknutiu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Magazín Spiegel to nazval jedným z najpozoruhodnejších úspechov pri pátraní po zločincoch v Nemecku za dlhý čas. Ministerka vnútra Dolného Saska Daniela Behrens hovorila dokonca o „míľniku“ v histórii nemeckej kriminalistiky.

„Teroristi sa nikdy nemôžu cítiť bezpečne. Nezabúdame na nich. Neúnavne pokračujeme v pátraní,“ povedala.

Takéto komentáre sa objavovali po pondelkovom úspechu, keď nemecká polícia zatkla teroristku a bývalú členku krajne ľavicovej organizácie Frakcia Červenej armády Danielu Kletteovú. Pred spravodlivosťou unikala 30 rokov.

Nevieme, či sa za ten čas cítila bezpečne alebo nie, ale určite sa nesnažila ukrývať svoju tvár pred svetom. Mala síce inú identitu – taliansky pas na meno Claudia Ivone -, ale 20 rokov žila v prenajatom byte v štvrti Kreuzberg v centre Berlína len pár kilometrov od sídla nemeckej vlády.

Doučovala deti matematiku, chodila k susede oproti na kávu, upratovala okolie svojej štvrte od odpadkov, chodila tancovať. Susedia hovorili, že bola milá a normálne sa s nimi rozprávala. Nikto z nich by si nedokázal predstaviť, že šedovlasá 65-ročná žena má za sebou bombový útok na nemeckú väznicu v roku 1993 či je podozrivá z účasti na útoku ostreľovačom na americkú ambasádu v Bonne v roku 1991.

Našli ju aj novinári

Nemecká polícia zrejme nebola prvá, komu sa po 30 rokoch podarilo odhaliť jej novú totožnosť. Nezávisle jej novú identitu zistili nemeckí novinári spolu s kanadským kolegom.

Novinári z ARD minulý rok dostali do svojho podcastu tip od jedného poslucháča, že istá žena z Kolína by mohla byť práve Daniela Kletteová. Muž im poslal fotografiu.

Novinári z podcastu následne kontaktovali kanadského žurnalistu z investigatívneho portálu Bellingcat Michaela Colborneho. Ten urobil jednoduchú vec:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Umelá inteligencia

Svet

Teraz najčítanejšie