Denník N

Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bratislava má po rokoch nižšiu rozvodovosť ako zvyšok Slovenska. Predpoveď hovorí, že o 26 rokov budú v hlavnom meste najsilnejšou skupinou šesťdesiatnici – dnes sú to štyridsiatnici.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Koľko trvalých obyvateľov bude podľa vás mať Bratislava v roku 2050?

Hlavné mesto má podľa sčítania z roku 2021 oficiálne 475 503 obyvateľov. Magistrát upozorňuje, že reálne číslo je zrejme takmer 498 000, v každom prípade je to o niečo menej ako pol milióna.

V poslednom desaťročí stavebného a investičného boomu sa objavovali názory, že Bratislava má potenciál byť 700- až 800-tisícovým, možno dokonca aj miliónovým mestom, hovorí viac ako 600-stranová štúdia Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Tieto úvahy sú však podľa autorov z ríše science-fiction.

Okrem prognózy počtu obyvateľov v roku 2050 už poznáme aj predpoveď, aká bude veková štruktúra Bratislavy o 26 rokov a aj porovnania, o koľko dlhšie žijú ľudia v hlavnom meste oproti zvyšku Slovenska a že sa aj viac sobášia a menej rozvádzajú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie