Denník N

Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Obavy spojené s negatívnymi účinkami očkovania a so vznikom srdcovo-cievnych ochorení sa javia ako značne neopodstatnené, píšu analytici Inštitútu zdravotných analýz v štúdii z tohto týždňa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Očkovanie proti covidu znížilo na Slovensku riziko diagnózy srdcovo-cievnych ochorení.

Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovali analytici Inštitútu zdravotných analýz (IZA) na ministerstve zdravotníctva.

Zverejnená bola tento týždeň. „Podľa našich informácií ide o prvú štúdiu tohto druhu na slovenských dátach,“ povedala pre Denník N Veronika Rybanská z analytického tímu Inštitútu zdravotných analýz.

„V inštitúte sme sa téme covidu venovali už od začiatku pandémie a na rôzne súvislosti sme sa prostredníctvom dát pozerali už dlhšie. Údaje sme mali pripravené, ale táto konkrétna štúdia sa zrodila kvôli prebiehajúcej diskusii o súvislosti medzi očkovaním na covid a kardiovaskulárnymi chorobami,“ dodala analytička.

Vydanie analýzy koliduje s publikovaním inej štúdie z časopisu Vaccine, ktorá naznačuje, že očkovanie proti covidu – v celkovej populácii – chráni pred zápalom srdca (myokarditída) či zápalom obalu srdcového svalu (perikarditída). Dôvodom je, že nezaočkované osoby, ktoré prekonajú covid, majú vyššie riziko závažnejších prejavov ochorenia vrátane srdcovo-cievnych komplikácií.

Štúdia z Vaccine je výnimočná tým, že sa do nej zaradilo rekordných 99 miliónov zaočkovaných ľudí z ôsmich krajín sveta (Slovensko medzi nimi chýbalo).

Hypotetický príklad

Napriek uvedenému sa o štúdii z Vaccine doma i v zahraničí písalo často zavádzajúco alebo lživo takým spôsobom, že očkovanie spôsobilo pandémiu srdcového zlyhávania.

Alebo sa bez kontextu uvádzalo, že vakcíny zvyšujú výskyt niektorých ochorení vrátane srdcových porúch.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie