Denník N

Som Pellegrini. Občas hryzkám

Robert Fico a Tibor Gašpar. V pozadí Peter Pellegrini. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Tibor Gašpar. V pozadí Peter Pellegrini. Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini je inherentnou súčasťou Ficovej zloby a rozvratu. Treba pripustiť, že časť voličov Hlasu slepú uličku, do ktorej táto politika vedie, vidí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalým poradcom predsedu vlády

Aj na základe tohto prieskumu postojov verejnosti k zmenám v trestných kódexov sa dá povedať, že voliči Hlasu na rozdiel od voličov Smeru a SNS sa dokážu na dôležité otázky bezpečnosti a ochrany základných práv a slobôd pozrieť s väčším nadhľadom. Preto u nich prevažuje nesúhlas so skrátením premlčania pri znásilnení, vraždách alebo so znížením trestov za korupciu a podvody. Tento nesúhlas sa dá interpretovať ako určitá autonómia od toho, na akú hodnotovú stranu sa po voľbách pridal Hlas. Totiž na tú, na ktorej by z ich pohľadu nemal alebo nemusel byť.

To, že vládna koalícia urobila zásadné zmeny v trestných kódexoch v súčinnosti s Hlasom, ukazuje na relatívne veľký nesúlad medzi záujmami strany a jej voličského elektorátu. Vysvetliť sa to dá celkom jednoducho: voliči Hlasu nie sú ako sociálna skupina skorumpovaní. Oni nemusia utekať pred spravodlivosťou k beztrestnosti ako tí hore (v strane). Keby sme však vyslovili hypotézu, že majú na to, aby pochopili, že sú na zlej strane, tak tá sa dá schladiť tvrdením, že je to skôr želanie ako realita. Ale veď uvidíme.

Boli také časy

Keď sa Hlas oddelil od Smeru, Peter Pellegrini a spol. vytvárali dojem, že sú iní ako Smer. Iní v zahraničnej politike, teda viac proeurópski; iní počas pandémie, teda racionálnejší, zodpovednejší; iní v komunikácii s verejnosťou a v celkovom prístupe k politike, teda kultúrnejší, ľudskejší. „Forenzná“ analýza ich postojov a motivácií od Pellegriniho prvej tlačovky až po okamih, keď sa opäť pridali k Smeru, tento naratív síce spochybňuje, ale onen dojem bol silný. Dokonca taký silný, že mnohých občanov a občianky zmiatol a naozaj na chvíľu uverili tomu, že Hlas je zárukou demokracie a ukotvenia Slovenska na civilizovanom Západe.

Videné z traktora

Slovensko sa dnes ocitá v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Komentáre

Teraz najčítanejšie