Denník N

Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)

Petková, Štrasser, Tódová a Hudák vyberajú udalosť, prešľap, podcenený moment a báseň týždňa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu

Udalosť týždňa

Ústavný súd ukázal, že vnútroštátne nástroje na ochranu práva a demokracie na Slovensku fungujú, teraz je na rade Európska únia. Súd pozastavil niektoré časti novely Trestného zákona, ktoré sa týkajú znižovania trestov a premlčacích lehôt. Do platnosti, naopak, vstúpi zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Vnútorné mechanizmy zafungovali, otázne je, či môže a bude chcieť ešte viac zatlačiť aj EÚ, ktorej je Slovensko členom. Hoci koalícia znižovanie trestov zdôvodňovala „harmonizáciou“ s európskym právom, opozícia aj experti upozorňovali, že je to presne naopak, Brusel chce tresty sprísniť, najmä pokiaľ ide o korupciu. Nadácia Zastavme korupciu analyzovala novú smernicu o boji proti korupcii, ktorú by mala čoskoro Európska komisia prijať. Z nej vyplýva, že členské krajiny budú musieť špecializované inštitúcie (ako je ÚŠP) budovať a nie ich rušiť. „Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa zriadil jeden alebo viacero orgánov, ktoré sa špecializujú na potláčanie korupcie,“ uvádza smernica. Tá sa tiež osobitne zaoberá úplatkárstvom vo verejnom sektore. Stanovuje, že horná hranica trestov v tejto oblasti nesmie byť nižšia než 6 rokov a premlčacia lehota nesmie byť menej ako 15 rokov. Novela, ktorú presadila vláda Roberta Fica stanovuje, že kto podplatí verejného činiteľa napríklad pri štátnom tendri, potrestá sa 6 mesiacmi až troma rokmi. A skutok bude premlčaný za oveľa kratší čas. Slovensko by malo byť podľa zmluvy pre EÚ lojálnym partnerom, no pokiaľ ide o potláčanie korupcie, malo by z Bruselu zaznieť: „Takto sa to chlapi nerobí, do psej matere.“

Prešľap týždňa

Nový šéf spravodajstva televízie Markíza ho chce zmeniť tak, aby v ňom diváci videli menej politiky a viac mačiatok a cestných havárií.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie