Denník N

Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aj biznisu by malo záležať na tom, v akej krajine žijeme, hovoria v podcaste V redakcii komentátori a editori Denníka N a Denníka E Oliver Brunovský a Filip Obradovič.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ústavný súd pozastavil účinnosť novely Trestného zákona, Trestného poriadku, ale nepozastavil zmenu zákona o prokuratúre, a tak v polovici marca zanikne špeciálna prokuratúra. Opozícia to vyhlásila za víťazstvo a rovnako aj Robert Fico. Koho je to víťazstvo? 

Oliver Brunovský: Pre mňa je kľúčové to slovo pozastavil a ešte by som o žiadnom víťazstve nehovoril. Ústavný súd sa snaží zabrániť nenapraviteľným škodám, ktoré by mohli vzniknúť, keďže trestné kódexy vznikali narýchlo, bez odbornej oponentúry a neboli brané do úvahy ani pripomienky opozície.

Robert Fico to môže vnímať ako víťazstvo, keďže Úrad špeciálnej prokuratúry je zrušený, ale ani to ešte nemusí byť definitívne. Ústavný súd sa ešte len začne tým všetkým zaoberať. Pre Roberta Fica je veľmi dôležité, aby špeciálna prokuratúra prestala fungovať tak, ako fungovala doteraz. Robert Fico tvrdil, že skutky sa nestali, ale množstvo káuz sa vyšetrovalo, prišlo veľa svedectiev a právoplatné rozsudky potvrdili, že sme fungovali v kriminálnom režime. Ale zatiaľ špeciálna prokuratúra nedošla na hlavu a na príčinu toho, prečo sa to všetko dialo. To možno Robert Fico vníma ako svoje víťazstvo.

Dáva vám to rozhodnutie súdu zmysel? Je pre vás dôveryhodné?

Filip Obradovič: Z rozhodnutia vyplýva, že Ústavný súd pochopil, v čom bolo najväčšie riziko, keby novela prešla; že by vlastne bola ohrozená bezpečnosť občanov Slovenska a práva ľudí by mohli byť narušené. Vnímam to tak, že pochopil podstatu. Zároveň to, že nepozastavil zrušenie špeciálnej prokuratúry, je problém. Robert Fico sa rozhodol pomstiť prokurátorom, ktorí išli po zločinoch jeho nominantov, a zdá sa, že mu to prešlo.

Niekto tiež môže z toho, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry prešlo v zrýchlenom konaní, dedukovať, že asi ústavným sudcom neprekážal spôsob prijímania zákonov, zrýchlený režim. Ak aj Ústavný súd rozhodne, že to bolo protiústavné, tak nevieme, čo to bude znamenať. Že nanovo vybudujeme špeciálnu prokuratúru? Mám veľké pochybnosti.

Oliver Brunovský: Ja si myslím, že Ústavnému súdu prekážal pokus o deštrukciu právneho štátu; toto je kľúčové.

Z vyjadrenia Roberta Fica by sa mohlo zdať, že už nebude mariť rozhodnutie Ústavného súdu a že to postupne všetko načas vyjde v zbierke. Aj vy ste to tak pochopili?

Oliver Brunovský: Ja by som tomu do poslednej chvíle neveril. Ústavný súd jasne dal najavo, že mu prekáža, že sa ho snažili vytlačiť z hry, a dal si pozor na termíny; dal 15 dní na to, aby to mohlo byť odpublikované. A myslím, že si aj nechali priestor, aby v poslednej chvíli zasiahli, ak by pokračoval pokus o deštrukciu právneho štátu.

Filip Obradovič: Robert Fico nemôže byť spokojný. Tváril sa na tlačovej besede zmierlivo, ale tak sa tváril aj po voľbách, keď predstúpil pred novinárov, mal štátnický prejav a hovoril, že chce nové vzťahy, poučil sa a nikto sa nemusí obávať revolúcie. A potom sadol do povestného bagra a začal to tu valcovať. Bol by som ešte opatrný.

Ale ak by to neodpublikovali, bolo by to niečo, čo sa nedialo možno ani za Mečiara, a týždeň pred prezidentskými voľbami. Asi sa dá predpokladať, že nateraz tú tému nechajú tak, nie?

Filip Obradovič: Môžeme to predpokladať. Naozaj by išli za hranu, bol by to útok proti demokracii a odpor by bol veľký. Myslím si, že by to bol krok, ktorý by pobúril aj zmierlivých voličov Hlasu, a Peter Pellegrini by mohol strácať. Ale to neznamená, že Robert Fico sa s týmto výsledkom uspokojí. Ľudia, ktorí sú už teraz súdení, nemôžu byť spokojní. Novela Trestného zákona im mala dať amnestiu a teraz čo? Myslím si, že to tak nenechajú a nebudú čakať na to, čo Ústavný súd o rok urobí. Po prezidentských voľbách sa k tomu vrátia.

Oliver Brunovský: Vidíme, ako sa snažia z každého pojednávania ospravedlniť alebo ho odkladať. Odďaľujú termín, kedy by mohli byť odsúdení.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2024

Robert Fico

Ústavný súd

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie