Denník N

Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiež

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto - TASR/AP
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto – TASR/AP

Oba národy bojujú o svoju existenciu proti absolutistickým nepriateľom, no jeden je obeťou dvojakého metra.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je americko-britský historik

Toto je príbeh dvoch demokracií, z ktorých každá sa ocitla pod útokom zaprisahaného nepriateľa západnej civilizácie. Jedna leží vo východnej Európe, druhá na Blízkom východe. Jedna je obrovská, druhá maličká. Jedna má len 33 rokov, druhá existuje už trištvrte storočia. Jedna je relatívne chudobná, druhá celkom bohatá.

Podobnosti a rozdiel

Obe demokracie nedávno zažili vraždy neozbrojených civilistov vrátane detí, brutálne zabíjanie, mučenie a unášanie zo strany nepriateľov. Obe posielajú svojich synov a dcéry, manželov, otcov a matky do krutých bitiek.

Obe demokracie zápasia s ekonomickými výzvami vojny: so zvýšenými výdavkami na obranné a útočné zbrane, zníženými príjmami zo zatvorených podnikov a prázdnych hotelov, s nevyhnutnými inflačnými tlakmi. Obe zápasia aj s politickým napätím súvisiacim s konfliktom, s obviňovaním, či sa vojne dalo vyhnúť alebo či by sa dalo bojovať ľahšie. A obe musia zvládať zložitú diplomaciu vojnových čias: musia nabádať alebo utešovať spojencov, žobrať alebo požičiavať si zbrane a peniaze, snažiť sa vyhnúť ďalším nepriateľom, snažiť sa vyhnúť neúnosným ústupkom výmenou za mier.

A predsa, napriek všetkým týmto podobnostiam, sa svet stavia k týmto dvom bojujúcim demokraciám úplne inak. Jednu chvália za hrdinstvo, druhú odsudzujú – dokonca formálne obviňujú z genocídy a etnických čistiek. Jednu povzbudzujú, aby bojovala o víťazstvo „tak dlho, ako to bude potrebné“, kým druhej sa dostáva rád, aby súhlasila s okamžitým prímerím pred dosiahnutím víťazstva. Ozbrojené sily jednej krajiny nemôžu urobiť nič zlé – tie druhé sú obvinené z „vojnových zločinov“.

Prečo ten rozdiel?

Po týždni strávenom najskôr v Nemecku, na každoročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, a potom v Izraeli ma tieto rozdiely zarážajú ešte viac ako doteraz.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie