Denník N

High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubiluje

Dielo Maman od Louise Bourgeois v Ottawe. Foto - Jean Gagnon
Dielo Maman od Louise Bourgeois v Ottawe. Foto – Jean Gagnon

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Na prvý pohľad pôsobí strašidelne. Nečudo. Veď dielo Maman od umelkyne Louise Bourgeois (1911 – 2010) je deväť metrov vysoký kovový pavúk s dlhokánskymi končatinami. Táto monumentálna plastika sa ako stála inštalácia nachádza na rôznych miestach sveta. A v tomto roku oslavuje svoje dvadsiate piate výročie.

Je poctou autorkinej mame. Podobne ako pavúky sa venovala tkaniu, pracovala s textilom, opravovala tapisérie. Odišla, keď bola Bourgeois ešte mladá. Umelkyňa v pavúkovi rozoznala ekvivalent pracovitosti, inteligencie, vytvárania bezpečného prostredia. A kynožením škodlivého hmyzu aj ochrany. To všetko bola aj jej mama.

Maman v Zürichu a v Štokholme. Foto – Mamanbourgeois, Kevin Cho

*

Pre námety pripodobnenia k človeku môžeme vyraziť aj do iných oblastí živej prírody. Napríklad k hubám, ktoré zažívajú veľkú renesanciu. Nielen v klasickom hubárčení. Ale skôr v sofistikovanej podobe ako inteligentné komunikačné siete v podhubí. Zo sveta húb sa stáva oblasť inšpirácie pre dnešného bezradného človeka.

Do tejto vlny patrí i kniha Myko – Kompletní zpravodaj ze světa hub (Baobab, 2023). Nie je to zbierka realistických obrázkov na lesný zber. Ale vizuálne hravejšia a odvážnejšia publikácia, ktorej podobu nastavila ilustrátorka Daniela Olejníková. Publikácia práve získala cenu Veľtrhu detskej knihy v Boloni (kategória non-fiction).

*

Po esteticky zaujímavé výtvory nemusíme chodiť len za profesionálmi. Aj keď, všetka česť! Kto však chce zazrieť niečo priam umelecky príťažlivé, musí sa len porozhliadnuť. A už zachytí nejakú zaujímavú štruktúru, zmes farieb či predmetov. Schopnosť všímať sa stáva kráľovskou disciplínou v dobe miznúcej pozornosti.

Na tomto princípe stojí stránka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie