Denník N

Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie Slovenska

Blanár s Lavrovom. Foto - Ruské ministerstvo zahraničných vecí
Blanár s Lavrovom. Foto – Ruské ministerstvo zahraničných vecí

Opravené 4. 3. o 10.54 – Blanár nebol jediný minister z EÚ, ktorý sa zúčastnil fóra v Turecku, ako Denník N nesprávne informoval v sobotu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Odklon od Západu či pľuvanec obetiam ruskej agresie.

Tak hodnotí opozícia aj bývalý minister zahraničných vecí stretnutie šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Premiér Robert Fico vo videu potvrdil, že Blanárovo stretnutie odsúhlasil on sám. Ukrajinské médiá si všimli, že ho za tento krok pochválil.

Lavrov je pritom spolu s ruským prezidentom od roku 2022 na zozname sankcií EÚ, kam sa dostal po rozpútaní totálnej vojny proti Ukrajine.

Blanár je tak spolu s maďarským kolegom Péterom Szijjártóom jediným ministrom zahraničia z členskej krajiny EÚ, ktorý rokoval s Lavrovom, všíma si Ukrajinská Pravda.

Obaja spolu rokovali na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi. Blanár po stretnutí novinárom podľa agentúry Interfax opakoval, že Slovensko nepošle na Ukrajinu žiadnych vojakov.

„Nie. Naša pozícia, pozícia nášho premiéra je jasná: nebudeme posielať vojakov na Ukrajinu, viedlo by to k eskalácii, a to by sme nechceli,“ povedal Blanár.

V skutočnosti to však od Slovenska ani nikto nepožadoval a rovnako vojenské angažovanie na Ukrajine odmietlo aj NATO.

O stretnutí Blanára s Lavrovom informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré zverejnilo fotografiu, na ktorej si podávajú ruky. Slovensko je pritom na zozname nepriateľských krajín Ruska.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí sa k stretnutiu vyjadrilo krátko po 17.30. „Bez komunikácie sa nikdy nenájde diplomatické riešenie a bez diplomatického riešenia sa žiadne vojny neskončia,“ vyhlásil šéf rezortu diplomacie Juraj Blanár. Povedal, že stretnutie sa uskutočnilo na žiadosť ruskej strany.

Blanár vyhlásil, že ruskú stranu informoval o slovenskej pozícii postavenej aj na územnej celistvosti Ukrajiny.

Rusi chcú obnoviť vzťahy so Slovenskom

Lavrov vo svojom úvodnom slove pochválil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie