Denník N

Zo zákulisia pražského samitu V4: Ficovo vystúpenie k výročiu vojny bolo mimo reality, vravel Fiala

Premiéri štátov V4 na tlačovej konferencii po rokovaní. Foto - Deník N/Ludvík Hradilek
Premiéri štátov V4 na tlačovej konferencii po rokovaní. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čítanie z Respektu raz týždenne. Denník N sa stal jedným zo spolumajiteľov českého týždenníka Respekt. Benefitovať z toho budú aj predplatitelia Denníka N: raz týždenne zverejníme text z Respektu. V budúcnosti uvažujeme aj o možnosti spoločného predplatného. O tejto možnosti budeme predplatiteľov včas informovať. Aby Vám informácia neušla, stačí mať aktivovaný odber newslettra Novinky z redakcie.

Slovenský premiér Robert Fico západným diplomatom akreditovaným v Prahe rozhodne vie narobiť prácu navyše. Najnovšie sa mu to podarilo hneď dvakrát po sebe: najskôr minulý víkend a vzápätí v pondelok znova.

Pri druhom výročí ruskej agresie na Ukrajine najskôr vystúpil s vyjadrením, ktoré bolo voči Moskve nezvykle servilné aj na jeho pomery, keď povedal, že Vladimirom Putinom rozpútaná vojna „sa začala besnením ukrajinských neonacistov“.

Následne šokoval tvrdením, že niektoré západné štáty chcú vyslať svojich vojakov na Ukrajinu a on túto situáciu ide riešiť na „bojovú poradu“ do Paríža, kde sa proti tomu rozhodne postaví. Inak totiž hrozí „výrazná eskalácia napätia“.

Zároveň jedným dychom dodal výčitku svojim západným partnerom vrátane Česka, že ich doterajšia vojenská pomoc Ukrajine kolosálne zlyhala.

Práve v reakcii na to začali spolupracovníkom českého premiéra Petra Fialu vyzváňať telefóny od viacerých európskych veľvyslancov pôsobiacich v Česku s jedinou otázkou: Bude sa v Prahe skutočne konať stretnutie premiérov krajín V4, ak sa na ňom zúčastní aj Fico?

Západné vlády zaujímalo, či jeho vystúpenie nie je pre českého premiéra už natoľko za hranou, že by sa voči nemu vymedzil zrušením akcie, ktorú pôvodne ani nechcel zvolávať. Fiala sa medzi svojimi blízkymi spolupracovníkmi nechal počuť, že teraz je už neskoro čokoľvek meniť, ale tentoraz dá prvý raz verejne najavo, čo si o Ficovi myslí.

Ako sa samit horko-ťažko dohodoval, čo na ňom zaznelo a ako vyzerá budúcnosť zoskupenia, v ktorom sa rozchádzajú názory na zásadné otázky? Odpovede hľadá nasledujúca rekonštrukcia.

Fico Fialovi: Kedy urobíš V4?

Či má V4, ktorá vznikla začiatkom 90. rokov ako platforma regionálnej spolupráce medzi Českom, Slovenskom, Poľskom a Maďarskom, ešte zmysel, sa rieši už dlhší čas.

Hlasy, ktoré tvrdia, že nie, zosilneli po tom, čo Maďarsko začalo v Európskej únii blokovať pomoc Ukrajine, a ešte pridali na intenzite po tom, ako vlani na Slovensku vyhral voľby Robert Fico, ktorý razí podobnú politiku. V4 je tak v tejto zásadnej téme rozdelená: Česko a Poľsko, naopak, opakovane ostro kritizujú Moskvu a Ukrajine posielajú zbrane.

Keď vlani v júli Česko siedmy raz prevzalo predsedníctvo V4 od Slovenska, Fico ešte na bratislavskom úrade vlády nesedel. Vládla úradnícka vláda Ľudovíta Ódora, ktorého rozlúčkový samit – ako opisujú diplomati – „bol o ničom“.

Orbán už dávno stál na strane Vladimira Putina, ďalšie krajiny mali opačný názor a každý už tušil, že aj situácia na Slovensku sa môže čoskoro zmeniť „v prospech Moskvy“. Zúčastnení pritom nechceli svojimi vyhláseniami zasahovať do vnútropolitického diania v Bratislave, a samit preto prebiehal v čisto formálnej atmosfére.

Premiér Fiala – ako tvrdia ľudia z jeho okolia – nikdy nepovažoval formát V4 za mimoriadne dôležitý. Na rozdiel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čítanie z Respektu

Donald Tusk

Petr Fiala

Robert Fico

Viktor Orbán

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie