Denník N

A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúca

Foto – Ivan Olle
Foto – Ivan Olle

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Max Verstappen ťahá šnúru troch majstrovských titulov po sebe a po úvodnej veľkej cene novej sezóny sa zdá, že mieri k zisku štvrtého. Máme za sebou ešte len prvú z dvadsiatich štyroch veľkých cien a náskok Red Bullu sa zdá obrovský.

Novinár Nate Saunders z ESPN po skončení pretekov napísal: „Neskutočné. Pre rivalov to bude dlhá sezóna. Koľko takýchto pretekov si môže F1 tento rok dovoliť? Vpredu vôbec žiadne nebezpečenstvo. Môžete „hajpovať“ súboj o druhé, tretie, štvrté či piate miesto, ako len chcete, ale väčšinu to nezaujíma.“

Slová rešpektovaného novinára sú odrazom diania vo Veľkej cene Bahrajnu. Po piatkovú kvalifikáciu sa zdalo, že by to mohlo byť o čosi tesnejšie ako vlani. Po nej sa však nádeje nestranných fanúšikov rozsypali.

Neľútostné potvrdenie pokračujúcej prevahy prišlo v sobotných pretekoch, ktoré sa skončili dvojitým víťazstvom Red Bullu. Najmä náskok Maxa Verstappena bol obrovský.

V texte sa dozviete:

  • prečo je náskok Verstappena znepokojujúci;
  • ako sa vyvíja kauza Horner;
  • kto by mohol potrápiť obhajcov;
  • prečo je Alpine nepríjemným prekvapením.

Skoré vytriezvenie

Po minulotýždňových predsezónnych testoch, ktoré sa konali takisto v Bahrajne, sme sa pokúšali odhadnúť, ako by mohlo vyzerať rozloženie síl a či by mohol niekto vyzvať Verstappena a spol.

Testy nemožno brať úplne vážne, pretože tímy skúšajú rôzne veci, rôzne režimy a pokúšajú sa nájsť ideálny balans medzi testovaním dôležitých komponentov a neodkrytím kariet. Red Bull to urobil výborne a ponechal určité otázniky až do začiatku úvodného víkendu sezóny.

V kvalifikácii to spočiatku vyzeralo tesne, ale v jej poslednej časti to Verstappen rozbalil naplno a získal svoju 33. pole position, ktorou sa zaradil na piate miesto historických tabuliek k velikánom ako Alain Prost a Jim Clark.

Náskok trojnásobného majstra sveta pred druhým Charlesom Leclercom bol v piatok na úrovni dvoch desatín sekundy, čo dávalo nádej na aspoň trochu vyrovnané preteky. Realita však bola celkom iná.

Verstappen v sobotu odštartoval výborne, súperom nedal absolútne žiadnu šancu a vyhral vo veľkom štýle. Dosiahol najrýchlejšie kolo pretekov, viedol počas všetkých kôl a zaznamenal svoj piaty grand slam kariéry.

V tomto smere je v historických tabuľkách na delenom treťom mieste s Albertom Ascarim a Michaelom Schumacherom.

Foto – Ivan Olle

Prevahu Verstappena dokazuje porovnanie s vlaňajším bahrajnským podujatím. Rovnako ako dnes aj pred rokom vyhral Holanďan pred svojím tímovým kolegom Sergiom Pérezom. Lenže zatiaľ čo vlani to bolo s takmer dvanásťsekundovým náskokom, tentoraz stratil Mexičan v cieli až 22 sekúnd.

Zaujímavý je však pohľad na ďalšie priečky, ktorý môže tejto sezóne F1 dodať istú dávku dramatickosti. Kým vlani

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie