Denník N

Spievankovo 2024: Pilier detskej kultúry sa zrútil, z jedného projektu sa stali štyri

Posledné spoločné fotky dvojice Mária Podhradská a Richard Čanaky sú z minulého roka. Foto - Spievankovo
Posledné spoločné fotky dvojice Mária Podhradská a Richard Čanaky sú z minulého roka. Foto – Spievankovo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Len málo rodičov na Slovensku vôbec netuší, o čo ide, keď sa ich spýtate na Spievankovo. Nemohol mu uniknúť nik, kto mal za posledných dvadsať rokov deti. Oficiálny youtubový kanál má vyše milióna odberateľov, pod týmto názvom vyšlo niekoľko CD aj DVD.

Je to jednoznačne najznámejší hudobno-zábavný projekt pre deti. Jeho tvárami sú Mária Podhradská a Richard Čanaky, ktorí v roku 2002 začali spolu robiť pesničky a odohrali vyše dvetisíc koncertov.

Dnes má každý vlastné aktivity, komunikujú cez právnikov a sociálne siete. Pod značkou Spievankovo vystupujú náhradníci, Podhradská sa venuje novému projektu Angličanina, Čanaky vystupuje sólovo ako Zahrajko a s novou partnerkou vytvoril duo Cupi & Lupi.

O celom fenoméne Spievankovo píše hudobný antropológ Samuel Szabó.

* * *

Pokiaľ ste náhodou nezachytili, tak sa rozpadlo Spievankovo.

TL;DR: Projekt fungoval bez

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie