Denník N

Novinári musia hovoriť o zastrašovaní. Ide o slobodu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Často som sa však pristihol pri tom, že rozmýšľam, ako asi vyzerá človek, ktorý je schopný napísať, že si mám dávať pozor na svoje deti, „ktoré nebude škoda, veď z nich budú takisto nepriatelia Slovenska“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Dobrý deň, žiaľ, posteľný rošt, o ktorý ste mali záujem, už bol predaný. Ak by ste však mali záujem, mám na predaj kvetinovú stenu a aj dve garniže a starý periňák. Ten periňák viem darovať aj za odvoz. Grátis rád darujem aj párik anduliek vlnkovaných (Melopsittacus undulatus), samička dobre znáša a rada hniezdi, samček je zdravý, s lesklým perím a pravidelným vzorom na krídlových letkách (od dobrého prvochovateľa).“

Aj takto som zvykol odpisovať na emaily, v ktorých sa anonymní autori vyhrážali mne či mojej rodine, že si ma niekde počkajú.

Ojedinelé odkazy plné vulgarizmov a nechutných urážok sa znásobili po marci 2023, keď na mňa a komentátorov Mariána Leška a Michala Havrana podal Smer trestné oznámenia. Humor bol asi jediným spôsobom, ako si vnútorne nepripúšťať, že tam vonku môžu byť naozaj šialenci, ktorí by boli schopní si svoj nesúhlas s mojimi názormi ventilovať aj násilím.

Už vtedy bolo jasné, že primárnym účelom smeráckych trestných oznámení bolo najmä nahuckať frustrovanú online armádu nevybúrených indivíduí a podhodiť nás ich internetovej smršti.

Drvivá väčšina píšucich už na moje „andulky“ nereagovala a mne sa vždy aspoň trochu uľavilo. Často som sa však pristihol pri tom, že rozmýšľam, ako asi vyzerá človek, ktorý je schopný napísať, že si mám dávať pozor na svoje deti, „ktoré nebude škoda, veď z nich budú takisto nepriatelia Slovenska“, alebo že ma „dajú na Kuciaka“.

Keď sme sa o tom rozprávali s kolegami z novín či iných médií, vysvitlo, že to riešime mnohí, len o tom navonok nerozprávame. Každý novinár či novinárka mi povedali, že sa nechcú sťažovať, aby to nevyzeralo, že prosia o lacnú ľútosť. „Musíme to vydržať, patrí to k našej práci,“ zaznelo väčšinou a téma bola uzavretá.

Ale je to naozaj tak?

Stiahnutie sa Zuzany Kovačič Hanzelovej z verejného priestoru a pauza, ktorú si dáva od novinárskej práce, je vážnym signálom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Médiá

Komentáre

Teraz najčítanejšie