Denník N

Za chrbtom im vybuchoval biely fosfor. Ukrajinskí vojaci opisujú posledné dni v Avdijivke

Foto - Alice Martinsová/Washingtpn Post
Foto – Alice Martinsová/Washingtpn Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Siobhán O’Gradyová a Kosťantyn Chudov, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

17. februára Rusko získalo úplnú kontrolu nad mestom Avdijivka na východe Ukrajiny, čo bol preň prvý významný územný zisk za necelý rok.

Pre Ukrajinu, ktorá v zúfalej snahe zastaviť Rusov až do poslednej chvíle hnala do mesta svojich vojakov, išlo o trpkú porážku.

Viaceré svedectvá opisujú, že ukrajinský ústup bol dezorganizovaný a prebiehal v panike. Desiatky Ukrajincov zrejme zaostali, zatiaľ čo Rusi útočili v zdanlivo nekonečných vlnách.

Sedem mužov z 3. útočnej brigády sa rozprávalo s reportérmi Washington Postu, aby opísali svoje posledné dni v Avdijivke.

Ich svedectvá jasne pomenúvajú nepriaznivé okolnosti, ktorým čelia ukrajinské sily na bojisku – Rusko má početnú výhodu a Ukrajinci čakajú na dodávky západných zbraní a nové posily.

Všetci vojaci v texte vystupujú pod svojou bojovou prezývkou v súlade s pravidlami armády.

Major, 21 rokov

Foto – Alice Martinsová/Washington Post

Major prišiel do Avdijivky v druhom februárovom týždni a usadil sa v starej dvojposchodovej študentskej ubytovni, keď na pozíciu jeho jednotky začali útočiť ruskí vojaci.

Nakoniec ich skupina dobre vycvičených ruských vojakov zasiahla prívalom striel z ručných granátometov a čoskoro sa dostali do budovy.

Ruskí vojaci Majora zatlačili do rohu miestnosti a kričali naňho, aby sa vzdal. Major predstieral

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie