Denník N

Rozhodne o slovenskej demokracii česká PPF?

Akákoľvek brzda, ktorá aspoň spomalí úplné ovládnutie krajiny Ficom, má cenu zlata. Jednu z najdôležitejších úloh medzi nimi zohráva televízia Markíza.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je šéfredaktor Respektu
Článok pôvodne vyšiel v týždenníku Respekt

Slovensko v súčasnosti zažíva pravdepodobne najbrutálnejší útok na demokratické inštitúcie od získania nezávislosti v roku 1993. Áno, niektorí hovoria, že razancia, s akou Robert Fico a spol. prekračujú jedno tabu za druhým, je väčšia než za vlády Vladimíra Mečiara. Aj keď, samozrejme, porovnanie nie je jednoduché.

Tak či onak, každá brzda, ktorá dokáže aspoň spomaliť totálne ovládnutie krajiny, má dnes cenu zlata. Či už je to hlava štátu, Ústavný súd, alebo médiá. A medzi nimi hrá najdôležitejšiu úlohu televízia Markíza. Vlastní ju česká PPF a bez preháňania možno napísať, že väčšina demokratického spektra s obavami a napätím sleduje, či sa Česi rozhodnú Ficovi pomôcť.

Hneď na úvod treba vysvetliť niekoľko faktov. Postavenie Markízy sa nedá porovnávať s českou Novou, hoci majú v súčasnosti rovnakých majiteľov. Markíza zohrala v novodobých dejinách úplne kľúčovú úlohu. Kým Mečiar alebo Fico urobili z verejnoprávnych médií buď priamych kolaborantov, alebo aspoň bezzubých pozorovateľov, Markíza prinášala kvalitnú a kritickú žurnalistiku bez ohľadu na to, kto bol pri moci. Aj ona mala svoje slabšie obdobia, ale v zásadných momentoch bola nenahraditeľná. Okrem iného aj vďaka svojej vysokej sledovanosti.

Robert Fico to vie, a preto zaradil Markízu popri Denníku N, SME a Aktuality.sk medzi „nepriateľské médiá“. Toto nepriateľstvo sa prejavuje tým, že mu kladú nepríjemné otázky. Nič viac. Fico neodpovedá na otázky novinárov spomínaných spravodajských portálov a neustále na nich útočí. Oni sa však nenechali zastrašiť.

Lenže v poslednom čase sa začali diať zvláštne veci. Najprv bol odvolaný dlhoročný šéfredaktor spravodajstva Markízy a nahradil ho Čech. Hovorí sa, že sa chystá nástup

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Markíza

Médiá

Komentáre

Teraz najčítanejšie