Denník N

Týždňový newsfilter: Kaliňák sníva svoj americký sen a nejaký Blanár ho nezastaví

Kaliňák sa stretol s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom. Foto - Twitter/Lloyd Austin
Kaliňák sa stretol s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom. Foto – Twitter/Lloyd Austin

1. Kaliňákov americký sen. 2. Prezidentský kandidát Pellegrini sa zatiaľ cíti len na debatu s predsedom KDH. 3. Pokiaľ ide o Makóa, maska spadla.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová 

1. Kaliňákov americký sen

Keď predseda vlády a Smeru Robert Fico pred voľbami strašil migrantmi, ktorí podľa neho ohrozujú bezpečnosť Slovenska, znalci si spomenuli na Guantanámo.

Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák postupne dovolil, aby sem na etapy doviezli osem väzňov z amerického tábora. Niektorí z nich boli naozaj podozriví z terorizmu a polícia, tajná služba, ale aj vojenské spravodajstvo mali vtedy najvyšší stupeň pohotovosti, aký kedy zažili.

Kaliňák vždy urobil všetko, čo nášmu hlavnému spojencovi – Spojeným štátom americkým – na očiach videl.

Kaliňák, ktorý na motorke prebrázdil aj legendárnu Route 66, sa teraz stal ministrom obrany a pokračuje vo svojej prozápadnej a proamerickej politike.

Nechcel o tom veľmi hovoriť ani proaktívne informovať, ale také významné podujatie, ako je slávnostné prevzatie prvých dvoch (zo 14) amerických stíhačiek a prijatie u ministra obrany Loyda Austina v Pentagóne, „aby potvrdili naše silné bilaterálne obranné vzťahy“, sa nedalo utajiť.

Samozrejme, že Kaliňák nič neurobí ani s obrannou zmluvou, ktorú pri prijímaní politici Smeru označovali za hrozbu, pretože je v skutočnosti pre Slovensko prospešná.

Je možné, že zájde ešte ďalej. Poslanec SaS Juraj Krúpa vyhlásil, že podľa jeho informácií zvažuje Kaliňák kúpu amerického protivzdušného systému Patriot za miliardu dolárov a hovorí sa aj o možnej kúpe ďalších stíhačiek.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Prezidentské voľby 2024

Robert Kaliňák

Ústavný súd

Komentáre

Teraz najčítanejšie