Denník N

Vývoj bojov (739. deň): Rusov je šesťkrát viac a nie sú na smiech – boje v najväčšom lese tejto vojny sú iné ako inde

Zničená Zuzana 2. Foto - X
Zničená Zuzana 2. Foto – X

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V lese sa bojuje inak, v najväčšej zalesnenej oblasti tejto vojny sa rozhoduje o severnej časti Doneckej oblasti.
  • Počas víkendu sa front zmenil len minimálne.
  • Je to definitívne, Rusi zničili druhú Zuzanu 2. 
  • V obci Berdyči Rusi dostali ďalší Abrams.
  • Mapa dňa – Serebriansky les.
  • Videá dňa – horiaca Zuzana 2; znehybnený Abrams; 3. marec 2014 na Kryme; Stugna zasiahla BMP priamo spredu.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 3. marca. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

V lese sa bojuje inak, v najväčšej zalesnenej oblasti tejto vojny sa rozhoduje o severnej časti Doneckej oblasti. Serebriansky les má na dĺžku približne 30 kilometrov a rozprestiera sa medzi mestami Lyman (v ukrajinských rukách) na západe a Kreminna (okupovaná Rusmi) na východe. Nepretržite sa v ňom bojuje od septembra 2022, keď sa ukrajinská armáda počas úspešnej ofenzívy dostala na hranice druhého z týchto miest.

Ide o veľmi dôležitú oblasť. Južná hranica lesa kryje Siversk, ktorý účinne bránia ukrajinské jednotky. Ak by padlo toto mesto, Rusi zabezpečia sever Bachmutu a západné prístupy k Lysyčansku a Sjevjerodonecku. Ďalej na juhozápad sú Sloviansk a Kramatorsk, hore smerom na sever leží Kupiansk. Kým sa na tomto území Ukrajinci držia, neprichádza do úvahy strata severnej časti Doneckej oblasti. Tu sa spolu so zopár dedinkami západne od Svatového zároveň nachádzajú posledné kúsky neokupovanej časti Luhanskej oblasti.

Serebriansky les má teda veľký vojenský aj politický význam. Práve preto je miestom urputných bojov, ktoré majú špecifický charakter. Všade inde sa bojuje v obciach, prípadne na šírych pláňach rozdelených úzkymi pásmi lesa, ale tu obe armády operujú na desiatkach kilometrov štvorcových pokrytých súvislým lesným porastom.

Na mape vyššie je les neprehliadnuteľný. Ukrajinskí novinári zo stanice Hromadske navštívili 63. brigádu, ktorá v ňom bojuje, a rozprávali sa s veliteľom jedného z jej práporov. Vysvetlil, ako úzko je prepojené bojisko na východnom brehu rieky Žerebec, ktorá sa do lesa vlieva zo severu, a samotným lesom. Rusi sa snažia k Žerebcu prebiť pri dediny Terny a zostávajú im iba malé jednotky kilometrov. Ak by uspeli, boli by oveľa zraniteľnejšie aj pozície v Serebrianskom lese.

Veliteľ práporu Taras hovorí, že v lese neprejde deň bez útoku. „Sú to samé masové útoky… Žiaľ, stále majú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie