Denník N

Navštívte mesto, ktoré už neexistuje. Drastický dokument 20 dní v Mariupole odhaľuje rozsah vojnových hrôz

Bombardovanie Mariupola. Foto - TASR/AP
Bombardovanie Mariupola. Foto – TASR/AP

Dokument 20 dní v Mariupole pripomína dva roky od začiatku ruskej invázie na ukrajinské územie. Právom je označovaný za hlavného favorita na Oscara v kategórii dokumentov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Vojny sa nezačínajú explóziami. Začínajú sa tichom.“ Celovečerný dokument 20 dní v Mariupole je jedným z najcennejších svedectiev o ruskej vojne proti Ukrajine.

Zachytáva prvých dvadsať dní ruského obliehania Mariupola, tragicky presláveného ukrajinského prístavu, ktorý sa stal zosobnením hrôz vojny. O tamojších ruských zverstvách sa dozvedel celý svet, a to vďaka svedectvu dvoch fotografov a novinárov agentúry AP, ktorí sa v meste počas jeho obliehania zdržiavali.

Práve oni sú hrdinami spomínaného dokumentu, ktorý zhŕňa ich vojnovú skúsenosť. Ako autor je pod ním podpísaný jeden z nich – Mstyslav Černov.

Tvárou v tvár tanku

„Vidím to jasne, sú tam tanky s písmenom Z. Som v nemocnici 2, nemocnica bola obkľúčená,“ hlási vo filme jeden z vojakov do vysielačky a my zatiaľ spolu s kamerou sledujeme, ako sa hlaveň tanku postupne otáča naším smerom.

Film je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Oscary

Vojna na Ukrajine

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie