Denník N

Špionážny škandál, ktorý otriasol Nemeckom. Čo všetko prezradil zverejnený rozhovor o raketách Taurus?

Riadená strela Taurus letí počas cvičenia pri západnom pobreží Južnej Kórey. Foto - TASR/AP
Riadená strela Taurus letí počas cvičenia pri západnom pobreží Južnej Kórey. Foto – TASR/AP

Ruský propagandistický kanál zverejnil rozhovor dôstojníkov nemeckého letectva. Debatovali v ňom aj o útoku na Krymský most pomocou rakiet, ktoré kancelár Olaf Scholz odmieta poslať Ukrajincom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Debata o tom, či by Nemci mali Ukrajine poskytnúť rakety s dlhým doletom Taurus, beží už niekoľko mesiacov.

Napriek domácemu tlaku sa nemecký kancelár Olaf Scholz zatiaľ zdráha poslať ich. Hovorí, že Berlín, ktorý je dnes už druhým najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Ukrajine, by sa tak mohol dostať do priameho konfliktu s Moskvou.

Nemecko okrem iného dodáva Ukrajincom tanky, protiraketové systémy či obrnené vozidlá.

Tentoraz sa však domáca debata o strelách Taurus stala epicentrom škandálu, ktorý vyvolal obavy, či Rusko nemá vnútri nemeckej armády svojho špióna, a priniesla aj pochybnosti o argumentácii nemeckého kancelára.

Odpočúvajú Rusi Nemcov? Alebo tam majú krtka?

Aféra vypukla po tom, čo ruská štátna televízia RT zverejnila 38-minútový rozhovor, v ktorom predstavitelia nemeckej armády diskutujú o použití Taurusu na Ukrajine. Tá čelí masívnej ofenzíve na východe krajiny a pociťuje nedostatok munície. Dlhodobo sa sťažuje aj na slabé zabezpečenie protivzdušnej obrany.

Uniknutým záznamom z nedávneho stretnutia dôstojníkov nemeckého letectva sa pochválila jedna z hlavných tvárí ruskej propagandy Margarita Simonian, ktorá vedie RT. „Ako som sľúbila, uverejňujem zvukový záznam rozhovoru medzi dôstojníkmi bundeswehru, ktorí diskutujú o tom, ako budú bombardovať Krymský most,“ napísala na sociálnej sieti X.

Nahrávka je podľa nemeckého časopisu Der Spiegel pravdepodobne autentická. Vojenská rozviedka už vyšetruje jej únik.

Pre kontext: v rozhovore sa predstavitelia nemeckej armády rozprávajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie