Denník N

Štát chce kúpiť aplikáciu, ktorá poradí rodičom, či s dieťaťom prísť na pohotovosť alebo ostať doma

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Štát chce do septembra kúpiť aplikáciu, ktorá by mala rodičom poradiť, či ísť s chorým dieťaťom na pohotovosť, ostať doma alebo zavolať záchranku.

Na Slovensku je kritický nedostatok pediatrov a ministerstvo zdravotníctva zverejnilo plán, ako chce v nasledujúcich rokoch tento problém riešiť. Okrem dlhodobých reformných krokov by mohli pomôcť aj nástroje, vďaka ktorým by rodičia vedeli lepšie vyhodnotiť stav dieťaťa bez lekára. Jedným z nich je aplikácia, ktorá na základe príznakov, veku dieťaťa a ďalších otázok poradí, ako má postupovať rodič chorého dieťaťa. Ide o takzvanú self-triáž (samotriedenie) pacientov.

Ministerstvo chce takúto aplikáciu kúpiť do septembra tohto roka. Zaviesť chce aj telefonické triedenie. Na linke by bola sestra alebo iný zdravotník, ktorý by na základe štandardizovaného dotazníka vedel telefonicky určiť, či dané dieťa potrebuje ísť do ambulancie pediatra alebo nie. Pilotná prevádzka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie