Denník N

Som unavený, odchádzam – čo by sa muselo stať, aby Putin vyslovil tieto slová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je ruský spisovateľ

V monarchii ľud skladá jednorazovú prísahu cárovi. Demokracia na ruský spôsob znamená, že obyvateľstvo musí prisahať vernosť cárovi pravidelne.

„Voľby“ v Rusku prebiehajú vždy podľa rovnakého vzoru: moc patrí moci. V priebehu generácií sa mení len vonkajšia forma legitimačného rituálu. V Zlatej horde zástupcovia šľachty zvykli roztiahnuť obrovský kus bielej plsti, na ktorej zdvihli „zvoleného“ vládcu, následne získal oficiálny status, mohol vydávať rozkazy, rozdeľovať hodnosti, popravovať a udeľovať milosti. V nástupníckom štáte, Moskovskom cárstve, si cár po pomazaní sám nasadzoval korunu. V Putinovom Rusku vyhlasuje výsledky „národného hlasovania“ Ústredná volebná komisia.

Kto pochybuje o tom, že Putin bude 17. marca opätovne zvolený ako absolútny víťaz? Bude nepochybne postarané o to, aby hlasovanie malo všetky vonkajšie znaky demokratického procesu, ako napríklad možnosť hlasovať za jedného z viacerých kandidátov. Na hlasovacích lístkoch budú mená politických klaunov, ktorí sa zúčastnia na volebnom cirkuse ako dopredu naplánovaní porazení.

Putinovi politickí technológovia dali v minulosti možnosť kandidovať aj predstaviteľom „liberálov“. V roku 2012 vyhral casting na túto funkciu miliardár Michail Prochorov. V roku 2018 bola do arény vyslaná Xenija Sobčaková, populárna televízna moderátorka a bývalá IT-girl. Zámerom bolo ukázať, že Ruská federácia je úplne demokratický štát a že opozícia nemá podporu širokých más obyvateľstva. Prochorov získal 7,98 percenta hlasov. V ďalších „voľbách“ sa kvóta pre opozičné hlasy znížila: Sobčaková získala 1,68 percenta. V roku 2024 bol na túto misiu vyčlenený muž s príznačným priezviskom Nadeždin. „Nadežda“ znamená v ruštine „nádej“. Tentoraz sa však v osvedčenom volebnom mechanizme niečo zadrhlo.

Liberálny politik sa stal známym po tom, ako po ruskej invázii na Ukrajinu niekoľkokrát vystúpil v ruskej televízii v politických diskusiách, kde sa vyjadroval kriticky, ale proputinovskí oponenti ho vždy prekričali. Kremeľ teraz umožnil Borisovi Nadeždinovi, aby naďalej hral úlohu fackovacieho panáka a zúčastnil sa na prezidentských voľbách ako žalostne porazený.

Ibaže keď Nadeždin začal zbierať 100-tisíc podpisov od voličov a voličiek potrebných na kandidatúru, jeho kampaň sa zmenila na prejav protestu proti vojne a Putinovej diktatúre. Desaťtisíce ľudí po celej krajine stáli v krutých mrazoch v radoch, aby podpisom petície vyjadrili nádej. Režim si však nemohol dovoliť riskantný hazard s masou nespokojných, ktorí z Nadeždina urobili symbol protestu. Začiatkom februára Ústredná volebná komisia oznámila, že našla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Komentáre

Teraz najčítanejšie