Denník N

Bernie Sanders je vintage socialista, Američanom imponuje ako gramofónová platňa

Bernie Sanders v roku 1981. Foto - tasr/AP
Bernie Sanders v roku 1981. Foto – tasr/AP

V Spojených štátoch je dnes Superutorok – v primárkach volí viac ako 11 štátov. Bernie Sanders v prieskumoch zatiaľ na Hillary Clintonovú stráca.

V Amerike je každý Európan tak trochu socialistom. Možno sa pozastaví nad vykorisťovaním v práci (len dva týždne plateného voľna?!), posťažuje na astronomické školné alebo počas happy hour prizná, že pred piatimi rokmi strávil pár nocí v parku na McPherson Square s hnutím Occupy.

Preto, prirodzene, spozornieme, keď sa v útočnej línii boja o demokratickú prezidentskú nomináciu objaví – socialista. A dokonca revolucionár.

Dvojnásobný senátor za štát Vermont Bernie Sanders postavil svoju kandidatúru na imidži buriča, ktorý v Amerike vyvolá politickú revolúciu a skoncuje s rastúcou nerovnosťou, čo ožobráčila väčšinu spoločnosti v prospech vlkov z Wall Street. Sympatické, hlavne medzi bojovníkmi proti chudobe (prípadne za demokraciu) v rozvojových organizáciách a think tankoch, kde sa väčšina Európanov pohybuje.

Práve dnešný superutorok môže ukázať, či reálne má Bernie Sanders šance stať sa kandidátom Demokratickej strany, alebo len trochu potrápil Hillary Clinotnovú.

Feel the Bern je neoficiálne heslo jeho kampane. Foto – tasr/ap
Feel the Bern je neoficiálne heslo jeho kampane. Foto – tasr/ap

Ako na to: max. tax

Ako vyzerá Veľká októbrová v Bernieho podaní? Vyššie dane, hlavne pre horných desaťtisíc. Prezident Sanders chce, aby boli verejné univerzity zadarmo, plánuje investovať do infraštruktúry a zvýšiť penzie. Jeho najväčšou ambíciou je posilniť rolu štátu v zdravotníctve.

Tento plán by ho podľa jeho odhadov na nasledujúcich desať rokov stál približne 14 triliónov biliónov dolárov a vyžadoval by si nové dane z príjmu vo výške minimálne 8,4 percenta. Sanders však tiež počíta, že zoštátnením zdravotníctva zamedzí plytvaniu a ušetrí, a to až 6,3 trilióna dolárov. Výdavky na zdravotnú starostlivosť na osobu sú v USA momentálne 2,5-krát vyššie, ako je priemer OECD.

Väčšie sociálne istoty by na daniach zaplatili domácnosti s ročnými príjmami nad 250 000 dolárov. Najvyššia federálna sadzba by sa tak mohla vyšplhať až na 67 percent. Precedens existuje: v sedemdesiatych rokoch to bolo 70 percent.

Sanders zdaní aj príjmy z kapitálového majetku a nehnuteľností – ak sa ich vlci z Wall Street predtým šikovne nezbavia.

Na mítingoch láka davy. Foto – tasr/ap
Na mítingoch láka davy. Foto – tasr/ap

Škandinávia, Corbyn alebo Ostalgia?

Bernie tvrdí, že sa inšpiroval Škandináviou. Škandinávci z môjho okolia však na ňom nič socialistické nevidia. Krútia hlavou najmä nad progresívnou daňou – v krajinách ako Nórsko a Dánsko sú síce dane vysoké, ale férovejšie – aplikujú sa plošne na každého, kto zarába viac ako 60 000 dolárov ročne.

Briti sa zase pohoršujú nad „zjednodušeným“ prirovnaním Bernieho k lídrovi labouristov Jeremymu Corbynovi.

„Majú spoločné jedno – nevedia sa obliekať,“ povedal mi pri káve Londýnčan Tony zo Svetovej banky. Bernie by so svojou rétorikou o strednej triede, podnikateľskom duchu a „slušných pracovných miestach“ v Európe zapadol napríklad medzi stredopravých liberálov.

Bernieho socializmus je so svojím nádychom nostalgie ľudsky bližší Stredo- a Východoeurópanom jeho generácie. Bernie je z poľskej židovskej rodiny, vyrástol v newyorskom Brooklyne a na svadobnú cestu šiel do Sovietskeho zväzu. Neznáša „small talk“, a kým sa v tridsiatich deviatich rokoch stal starostom, nevlastnil oblek (možno podobne ako niektorí naši disidenti pred Nežnou revolúciou).

Američanom, hlavne tým mladším, imponuje podobne ako gramofónová platňa, píše New Yorker. Štyridsať rokov hovorí o tom istom: o nespravodlivosti voči pracujúcim. Aj jeho hlas občas znie ako praskajúci vinyl. Aj keď na jeho zhromaždeniach vyhráva Vampire Weekend.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie