Denník N

Na svete nie je známejší bežec ako Kipchoge. Zaslúži si však ísť na olympiádu po tom, ako bežal v Tokiu?

Štart maratónu v Tokiu. Foto – AP
Štart maratónu v Tokiu. Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keňan Eliud Kipchoge je nespochybniteľne najúspešnejším maratóncom histórie. Stále viac indícií však naznačuje, že jeho športová kariéra smeruje ku koncu a očakávaná rekordná tretia olympijská maratónska výhra, o ktorú má bojovať v auguste v Paríži, sa po nedeli javí ako nepravdepodobná.

Kipchoge totiž na maratóne v Tokiu prežil veľkú krízu a do cieľa prišiel na 10. mieste. To sa mu v kariére ešte nestalo a aj výkon 2:06:50 h patrí k jeho najslabším.

Keňana navyše prvýkrát predbehol aj neafrický bežec a medzičasy z druhej polovice maratónu ukazujú, že niektoré úseky bežal takmer identicky ako najrýchlejšie ženy.

Dvojnásobný olympijský víťaz reagoval slovami o Vianociach a nevedel povedať, v akej forme bude na najbližších pretekoch, ktorými bude augustový olympijský maratón. V atletickom prostredí sa však už objavujú špekulácie, či Keňa neurobila chybu, keď Kipchogemu v netradičnom predstihu zaručila štart v Paríži.

V Tokiu prekvapili aj výsledky medzi ženami, favoritka Sifan Hassanová z Holandska totiž prvýkrát v kariére na maratóne nezvíťazila.

Výklus je pravidelný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Eliud Kipchoge je dnes najznámejším aktívnym bežcom na svete a rovnako známe je aj jeho motto No Human Is Limited (človek nemá limity).

Spopularizoval ho pri svojich víťazstvách a hlavne pri úspešnom pokuse o prekonanie dvoch hodín v simulovaných maratónskych pretekoch vo Viedni v roku 2019.

Aktuálne sa však zdá, že na svoje vlastné limity naráža, pričom tým základným sa zdá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

Behanie

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie