Denník N

15 rokov nebolo dňa, keď by som nepila, hovorí 39-ročná Jana. Jej príbeh je plný alkoholu, násilia, ale aj pochopenia

Ilustrácia: Soňa Ševčíková
Ilustrácia: Soňa Ševčíková

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento článok, kvalitnú starostlivosť o vaše zdravie i bezpečnosť na cestách vám prináša Union. Meníme životy k lepšiemu.

Jana žije v Bratislave so svojím manželom a s dvaapolročným synom. Je alkoholička. Pila od svojich 19 rokov. O rok oslávi štyridsiatku a posledných päť rokov abstinuje.

Väčšinu Janinho života ovplyvnil alkohol. Pre závislosť prišla o rodinu aj partnerov. Dvakrát potratila.

V otvorenom rozhovore hovorí, ako alkohol ovládne život, zmení povahu aj správanie. Opisuje, čo jej dával a čo všetko bola ochotná preň obetovať.

Jana porozprávala svoj príbeh pod podmienkou zachovania anonymity. Redakcia jej zmenila meno, ale pozná jej identitu.

Čítanie tohto článku môže byť pre niektorých ľudí psychicky náročné. Ak pociťujete duševnú nepohodu, kedykoľvek sa môžete obrátiť na linky pomoci, ktoré sú spísané pod týmto odkazom.

Čo vám alkohol dával?

Zo začiatku to bolo sebavedomie, barlička, aby som vedela komunikovať. Potom falošnú odvahu riešiť problémy. Neskôr mi robil hlavne spoločnosť. Keď som prišla takmer o všetkých, zostala mi len fľaška. S ňou sa môžem porozprávať, poľutovať sa. Zobrala mi 20 rokov života a neviem, či sa niekedy úplne napravia rodinné vzťahy.

Do Bratislavy ste sa presťahovali pred desiatimi rokmi z Trenčína, prečo?

Pre alkohol. V tom období som už bola dosť ťažko závislá a začali sa konflikty s mojou rodinou. Rozhodla som sa, aj kvôli nim, že odídem. Pre nich bol môj alkoholizmus obrovská hanba a museli kvôli mne znášať veľa bolesti a utrpenia. Odchod sa mi v tom čase zdal ako jediné riešenie, keďže som sa nevedela zbaviť závislosti. V tom čase som už mala za sebou veľa pokusov o liečbu.

Koľko ste mali vtedy rokov?

29. Závislá som bola asi od 19 rokov, v tom čase som začala badať aj prvé ranné abstinenčné príznaky. Som závislá asi 20 rokov a päť posledných rokov už abstinujem.

Kedy ste začali piť?

Bolo to veľmi skoro. V našej rodine sa bežne popíjalo. Pochádzali sme z malej dedinky, kde bol alkohol na dennom poriadku. Mali sme veľký dom, vyrastala som so starými rodičmi.

Žili ste teda spoločne s rodičmi aj so starými rodičmi?

Najprv som žila len s rodičmi. Keď som mala deväť rokov, ušli sme od nášho otca. S maminou a so sestrami sme sa presťahovali k starkým. Keď sa robilo na dvore či na poli, tak sa tam pilo. Bolo tam stále veľa práce, celé víkendy sme brigádovali a pili. Pamätám si, že som bola tínedžerka a rúbali sme drevo, dali nám tvrdý alkohol. Bežne sa tvrdý alkohol nalieval 12- či 13-ročným deťom. Alebo boli zabíjačky a deti dostali rovnaký alkohol ako dospelí. My sme si to neuvedomovali. Dostala som ako 13-ročná menštruáciu a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alkoholizmus

Hovorme o alkohole

Rozhovory

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie