Denník N

Newsfilter: Fico už dal „prezidentovi“ Pellegrinimu prvú úlohu – potrestať predsedu Ústavného súdu

1. Smer vyčíta Ústavnému súdu rýchlosť, ale sám hovorí, že mal maximálne hodiny. 2. Bojí sa o bezpečnosť Mochoviec, ale uráža spojencov, ktorí ich majú brániť. 3. Po vlkoch a medveďoch si Taraba spomenul na bezzásahové zóny.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Smer vyčíta Ústavnému súdu rýchlosť, ale sám hovorí, že mal maximálne hodiny

Predseda vlády a jeho najbližší zvolali tlačovú konferenciu k rozhodnutiu Ústavného súdu, ktorý pozastavil účinnosť zmien v Trestnom zákone.

Pred novinárov predstúpila veľká časť elity Smeru, ktorá bola alebo ešte stále je trestne stíhaná. Nad rozhodnutím ústavných sudcov, ktorí zabránili udeleniu hromadnej amnestie za rôzne trestné činy pre ľudí z okolia Smeru, okrem premiéra Roberta Fica spoločne krútili hlavami Dávid Lindtner, Tibor Gašpar, Marek Para či Robert Kaliňák.

S Košicami tak polemizovali exsudca obžalovaný v kauze Víchrica, poslanec obžalovaný v kauze Očistec, obvinený advokát a aj minister obrany, ktorému síce zrušili obvinenie podľa paragrafu 363, ale zato nemá trestnú legislatívu v kompetencii. Minister spravodlivosti, pod ktorého formálne patrí, zas chýbal. On možno bude mať nabudúce brífing k nákupu vojenskej techniky.

Rešpektujú, ale… Predseda vlády aj ostatní rečníci si dali záležať, aby ako prvé všetci spomenuli, že rozhodnutie Ústavného súdu rešpektujú, hoci vo viacerých veciach nesúhlasia. To je úplne normálny postoj, ktorému niet čo vytknúť. Následne sa však ukázalo, že aj s rešpektovaním je to výrazne komplikovanejšie.

Fico ako základný odkaz zopakoval, že on je spokojný, pretože hlavný cieľ – zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry – sa mu podarilo splniť. Naozaj sa mu dá veriť. Oddialenie amnestie síce nebolo v pláne, ale tam, kde niet žalobcu, niet obžalovaného, takže likvidácia ÚŠP je do budúcnosti veľmi dôležitá pre každého, komu prekážal.

Potenciálne najlegitímnejšia Ficova výhrada sa týkala faktu, že médiá podľa neho vedeli o výsledku rozhodovania skôr ako účastníci sporu. Ak je to naozaj pravda, je to chyba. No je úplne scestné naznačovať, že to znamená čokoľvek viac – napríklad nepriateľské sprisahanie sudcov, médií a Prezidentského paláca. Novinári si jednoducho robili svoju prácu a zháňali veľmi očakávané informácie, ktoré aj získali.

Sám urobil oveľa horšiu vec. „Je to nevídané,“ vyhlásil Fico a doplnil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Ochrana prírody

Peter Pellegrini

Robert Fico

Robert Kaliňák

Tibor Gašpar

Tomáš Taraba

Ústavný súd

Vojna na Ukrajine

Životné prostredie

Komentáre

Teraz najčítanejšie