Denník NUEFA ukázala tri dôvody, prečo je nový formát Ligy majstrov lepší. Zmeny môžu pomôcť slovenskému futbalu

Pavol KlimentPavol Kliment
2Komentáre
Tréner Manchestru City Pep Guardiola s trofejou pre víťaza Ligy majstrov. Foto - TASR/AP
Tréner Manchestru City Pep Guardiola s trofejou pre víťaza Ligy majstrov. Foto – TASR/AP

Liga majstrov bude mať v novom ročníku o štyri tímy viac.

Prečítajte si viac o počúvaní Denníka N.

„Viac tímov, viac zápasov, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj viac zmätku,“ píše novinár portálu Deutsche Welle Matt Pearson.

Liga majstrov je pre futbalových fanúšikov z európskych štátov už dlhé roky tým najprestížnejším klubovým turnajom na svete. Od budúcej sezóny sa však táto súťaž výrazne zmení.

Formát základnej časti s 32 účastníkmi rozdelenými do ôsmich skupín po štyroch tímoch sa totiž po vyše dvadsiatich rokoch oficiálne skončí.

Podľa prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina bol nový formát schválený výkonným výborom jednomyseľne, pričom kvalifikácia do Ligy majstrov bude aj naďalej „založená na športových výsledkoch“.

UEFA dúfa, že od budúcej sezóny budú môcť fanúšikovia vidieť viac zápasov najlepších s najlepšími už od začiatku súťaže a navyše každý jeden duel aj na konci základnej časti by podľa kompetentných mal byť dôležitý.

Viac atraktívnych zápasov

Základným rozdielom v porovnaní s minulými rokmi bude úplné vymazanie skupinovej časti. Všetky tímy totiž budú zaradené do jednej spoločnej tabuľky.

Dôležité je aj to, že sa od budúceho ročníka zvýši počet súťažiacich tímov z 32 na 36. Kluby budú navyše rozdelené do štyroch výkonnostných košov po deviatich. Všetkým sa ale budú body započítavať do jednej veľkej spoločnej tabuľky s 36 tímami. Z tohto pohľadu to tak môže byť pre fanúšikov zmätočné.

Okrem zrušenia samostatných skupín bude v budúcej sezóne Ligy majstrov ešte jedna výrazná zmena. Tímy budú hrať viac zápasov. Každý klub odohrá po novom v rámci základnej časti až osem zápasov, zatiaľ čo doteraz to bolo iba šesť duelov.

Zmeny nastanú aj pri play-off. Priamo do osemfinále postúpi prvých osem tímov v tabuľke, zatiaľ čo kluby, ktoré skončili na 9. až 24. mieste, budú bojovať proti sebe v dvoch odvetných zápasoch o posledných osem voľných miest do osemfinále (9. tím bude hrať proti 24., 10. proti 23. a tak ďalej).

Celkovo teda stúpne počet zápasov v skupinovej časti, ale pridajú sa aj nové stretnutia v boji o postup do osemfinále. Od osemfinále bude potom súťaž pokračovať v doterajšom formáte prostredníctvom systému odvetných zápasov, pričom jedine finále sa bude aj naďalej hrať na jeden zápas na neutrálnom ihrisku.

Doteraz sa odohralo počas jednej sezóny Ligy majstrov 125 duelov, no tento počet od budúceho ročníka stúpne až na 189 zápasov.

Viac zápasov znamená, prirodzene, aj viac peňazí pre UEFA. Okrem vyšších ziskov však viac zápasov znamená aj dlhší čas, ktorý bude UEFA potrebovať na ich odohranie. Skupinová časť Ligy majstrov sa tak v budúcom ročníku vôbec po prvýkrát v histórii predĺži až do januára, zatiaľ čo v posledných rokoch sme poznali mená všetkých osemfinalistov ešte pred Vianocami v decembri.

Ešte pred pár mesiacmi či rokmi sa vo veľkom v kuloároch rozprávalo o tom, že by si najväčšie európske futbalové kluby mohli vytvoriť svoju vlastnú súťaž s názvom Super League. Po tlaku zo strany UEFA, ale aj fanúšikov sa však napokon väčšina tímov tejto myšlienky vzdala.

Vedenie UEFA na čele s prezidentom Aleksandrom Čeferinom teraz deklaruje, že vďaka novému formátu by mali silné kluby hrať navzájom proti sebe častejšie a už v základnej časti.

Platí totiž, že aj tímy, ktoré budú nasadené v prvom koši, odohrajú dva zápasy proti iným klubom z prvého koša. To sa doteraz nestávalo, keďže tímy z prvého koša boli rozdelené do ôsmich rozdielnych skupín – tým pádom proti sebe mohli hrať najskôr v osemfinále.

Novinkou bude aj to, že tímy už nebudú hrať dva zápasy (doma a vonku) proti trom rôznym súperom, ale namiesto toho nastúpia na osem zápasov proti ôsmim rôznym súperom. Každý jeden tím odohrá dva zápasy proti tímom z prvého, druhého, tretieho a zo štvrtého výkonnostného koša.

Takýto formát turnaja je dobre známy pre šachových fanúšikov, keďže práve šachové turnaje sa hrajú často takýmto takzvaným švajčiarskym systémom.

Pred základnou časťou sa odohrá už tradične žreb, ktorý ale po novom určí pre každý jeden tím mená ôsmich súperov. Štyri zápasy bude hrať každý vonku a štyri doma.

Ak by nový formát fungoval napríklad v už prebiehajúcej sezóne, tak by sa Real Madrid mohol v skupinovej časti stretnúť s Manchestrom City, Bayernom Mníchov, Manchestrom United, Interom Miláno, FC Kodaň, AC Milánom, Newcastlom a Unionom Berlín.

Nový formát Ligy majstrov sa u niektorých fanúšikov nestretol s pochopením, UEFA však načrtla tri konkrétne dôvody, prečo by podľa nej mal byť nový formát pre fanúšikov atraktívnejší:

  1. Nový formát zapojí do každej z troch európskych pohárových súťaží viac európskych tímov a umožní fanúšikom nielen vidieť viac zápasov medzi najsilnejšími tímami, ale aj vidieť tieto zápasy už na začiatku súťaže.
  2. Nový formát prinesie lepšiu rovnováhu súťaže medzi všetkými tímami, pričom každý tím bude mať možnosť hrať so súpermi na podobnej úrovni počas celej základnej časti.
  3. Každý zápas sa počíta. Nový formát Ligy majstrov zabezpečí, že každý výsledok môže dramaticky zmeniť postavenie tímu vrátane posledného hracieho dňa. Víťazstvo alebo prehra v poslednom zápase skupinovej fázy môžu rozhodnúť o tom, či sa tím automaticky kvalifikuje do osemfinále alebo sa dostane do play-off o osemfinále alebo zo súťaže úplne vypadne.

Zmena môže pomôcť Slovanu

Veľké zmeny sa však od budúcej sezóny nedotknú iba Ligy majstrov, ale aj nižších pohárových súťaží vrátane Európskej ligy a Konferenčnej ligy.

Jednou z najvýraznejších noviniek bude to, že kluby, ktoré vypadnú z Ligy majstrov, nebudú pokračovať vo vyraďovacej časti Európskej ligy, ale sezóna sa pre ne definitívne skončí. To isté bude zároveň platiť pre tímy z Európskej ligy, ktoré po vypadnutí taktiež nebudú môcť bojovať o trofej v Konferenčnej lige.

Podobne ako v Lige majstrov aj v Európskej lige sa bude hrať viac zápasov (osem v skupinovej časti). V Konferenčnej lige však aj naďalej odohrá každý tím minimálne šesť duelov.

Ďalšou novinkou budú aj takzvané „exkluzívne týždne“, počas ktorých sa budú hrať iba zápasy jednej z troch európskych pohárových klubových súťaží. Keď bude exkluzívny týždeň Ligy majstrov, tak sa jej zápasy budú hrať v utorok, stredu aj vo štvrtok.

Počas exkluzívneho týždňa Európskej ligy budú zápasy v stredu a štvrtok a exkluzívny týždeň Konferenčnej ligy prinesie zápasy iba vo štvrtok.

„Cieľom vykonaných zmien je zabezpečiť pozitívnu budúcnosť európskeho futbalu na všetkých úrovniach a uspokojiť potreby všetkých zainteresovaných strán. Nové prostredie pohárových súťaží UEFA umožní vyššiemu počtu tímov, a teda aj vyššiemu počtu trénerov a hráčov, súťažiť vo väčšej konkurencii na európskej scéne,“ píše UEFA na svojej internetovej stránke.

Faktom je, že Liga majstrov bude mať v budúcej sezóne o štyri tímy viac. To ale ešte neznamená, že všetky tieto štyri miestenky budú môcť získať kluby zo slabších líg. Práve naopak.

Dve zo štyroch nových voľných miesteniek poputujú k tímom z dvoch najsilnejších európskych futbalových líg na základe koeficientu. V preklade to znamená, že namiesto štyroch zástupcov, budú mať najlepšie európske súťaže v Lige majstrov až päťnásobné zastúpenie (v tomto ročníku by pribudol piaty Liverpool z Premier League a piata Atalanta zo Serie A).

Tretia miestenka pôjde pre tretí tím v tabuľke piatej najlepšej európskej ligy (pre túto sezónu by sa na základe tohto pravidla kvalifikovalo Marseille z francúzskej Ligue 1).

No a až posledná štvrtá voľná miestenka bude patriť jednému z víťazov kvalifikácie majstrovskej vetvy, v ktorej bol počas minulého leta aj majstrovský Slovan. Z majstrovskej vetvy sa po novom nekvalifikujú štyri, ale až päť tímov do skupinovej časti Ligy majstrov.

Teoreticky tak iba jedna zo štyroch nových miesteniek zvyšuje šancu na kvalifikovanie sa do milionárskej súťaže aj pre slovenského majstra.

Hoci UEFA trvá na tom, že nový formát umožní fanúšikom vidieť viac špičkových európskych zápasov, pričom zavedie aj lepšiu rovnováhu súťaže, tak nemecký portál Deutsche Welle upozorňuje na dva dôležité faktory: peniaze a hrozba Superligy.

Po prvé, viac zápasov znamená aj viac peňazí pre UEFA. Okrem toho ale nový formát so sebou prinesie aj viac zápasov medzi tými najsilnejšími klubmi, čo bolo základnou ideou pri neúspešnej snahe o vznik Superligy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].