Draxler: Žiadna z verejných vysokých škôl nemá takú katastrofálnu kvalitu, aby sme ju museli rušiť

Minister školstva opäť kritizuje súkromné vysoké školy. Na ich pôsobenie sa zameral počas svojho pôsobenia vo funkcii najviac.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Reforma vysokého školstva bude podľa ministra školstva Juraja Draxlera veľmi bolestivá. Na rozdiel od materských, základných a stredných škôl, napísal na svojom blogu, ktorý zverejnil týždeň pred voľbami.

Draxler v ňom kritizuje kvalitu vysokých škôl. „Tým, že sú školy preplnené akademicky veľmi priemernými a podpriemernými ľuďmi a štát nedáva nijaký zvláštny signál, že si váži tých kvalitných medzi nimi, nemajú ani študenti orientáciu, kto by mali byť ich vzory,“ napísal.

Verejné školy by nerušil

Najviac kritizuje súkromné školy, na ktoré sa zameral aj počas svojho pôsobenia vo funkcii. „Kým medzi súkromnými vysokými školami je priestor na dramatickejšie čistenie, žiadna z verejných vysokých škôl nemá takú katastrofálnu kvalitu, že by sme ju mali rušiť,“ napísal na blogu.

Jozef Hvorecký z iniciatívy Za živé univerzity, ktorý je profesorom a prorektorom na súkromnej Vysokej škole manažmentu a učí aj na Liverpoolskej univerzite, s ministrom nesúhlasí. Poukazuje na údaje akreditačnej komisie.

Jej kritériá na sto percent splnili štyri školy: Akadémia policajného zboru (štátna), Vysoká škola múzických umení (verejná), Vysoká škola výtvarných umení (verejná) a Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety (súkromná).

„Rovnako, ako pochybujem o prvých miestach, treba pochybovať aj o posledných. Preto závery, ku ktorým došiel minister Draxler na základe komplexnej akreditácie, určite nie sú hodnoverné – a osobne by som sa o ne pri žiadnom rozhodnutí neopieral,“ hovorí Hvorecký.

Treba zmeny

Dušan Meško z iniciatívy A dosť! hovorí, že vysoké školy by sa mohli spájať, a tak by mohol ich počet na Slovensku klesnúť. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Protesty učiteľov

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |