Denník N

Pri každej úlohe ide až na doraz. Jedna z nich stála Cilliana Murphyho aj vieru v Boha

Cillian Murphy vo filme Oppenheimer. Foto – CinemArt
Cillian Murphy vo filme Oppenheimer. Foto – CinemArt

Írsky herec Cillian Murphy zostáva aj po 30 rokoch kariéry pre mnohých hádankou. Nezmenil to ani film Oppenheimer, za ktorý je nominovaný na Oscara.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prvýkrát som si ho všimla vďaka filmu O 28 dní… Bolo to pred viac než dvadsiatimi rokmi a na apokalyptický triler o nákaze, čo z opíc preskočí na ľudí, som išla hlavne kvôli režisérovi Dannymu Boylovi, lebo som milovala jeho Trainspotting.

Z toho filmu si vlastne nepamätám skoro nič. Až na výraz tváre Cilliana Murphyho a jeho ľadovo modré oči ako z iného sveta.

Podobne zrejme zapôsobil na mnohých. Aj na režiséra Christophera Nolana, ktorý priznáva, že ho na začiatku nezaujal svojím hereckým talentom, ale niečím iným. „Pamätám si to celkom presne, uvidel som v novinách jeho fotku z filmu O 28 dní… Mal vyholenú hlavu a tie neskutočné oči. Ten film som nevidel. To, čo ma zasiahlo, bol jeho výzor,“ zaspomínal si Nolan pre Rolling Stone.

Cillian Murphy vo filme O 28 dní… Foto – 20th Century Fox

Ale na to, aby ste získali Zlatý Glóbus a nomináciu na Oscara, určite nestačí prenikavý pohľad ani výrazná tvár, ktorá v sebe akoby harmonicky spája mužské aj ženské črty (Murphy to naplno zužitkoval v úlohe transrodovej speváčky vo filme Raňajky na Plute).

Oscar sa dáva za konkrétnu rolu. Ak by ho 47-ročný Cillian Murphy získal za svoj výkon berúci dych vo filme Oppenheimer, bolo by to zaslúžené. V tejto jedinej úlohe úlohe totiž zúročil takmer 30 rokov svojej hereckej práce.

Ani právnik, ani rocková hviezda

O Cillianovi Murphym sa toho v skutočnosti veľa nevie. Médiá ho opisujú ako tichého, záhadného, skromného, tajomného. Faktom je, že veľmi nerád rozpráva o sebe a v rozhovoroch je skôr rezervovaný.

Neplatí to len vtedy, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Oscary

Kultúra

Teraz najčítanejšie