Ficova vláda dovolila vývoz desaťtisícov zbraní, raketometov aj pušiek, asi končia v Sýrii

Nominanti Smeru tajne povolili vývoz desaťtisícov kusov útočných pušiek a miliónov nábojov k nim, raketometov s muníciou, guľometov a tisícok pancieroviek do Saudskej Arábie. Takéto zbrane sú pritom Saudom nanič a zrejme nimi zásobujú povstalcov v Sýrii.

Zo Slovenska vyvážajú aj takéto zbrane. Foto – Wikipedia

Zo Slovenska sa v utajení už niekoľko rokov vozia zbrane, s ktorými sa bojuje v Sýrii. Premiér Robert Fico pritom už viackrát kritizoval, že niektoré európske krajiny do tejto oblasti dodávajú zbrane a podporujú tak vojenský konflikt, ktorý viedol aj k migračnej kríze v Európe. Zo Slovenska sa vozia zbrane do Saudskej Arábie, odtiaľ idú do rúk ozbrojených skupín, ktoré bojujú v občianskej vojne.

Bez súhlasu slovenských štátnych orgánov by sa tieto zbrane do oblasti nemohli dostať. Navyše nie je vylúčené, že časť z vyvezených zbraní môže pochádzať z našich armádnych skladov a nejde iba o reexporty z iných štátov.

Asi najkomplexnejšiu kritiku pokrytectva európskych štátov vyslovil premiér vlani v septembri v RTVS. „Všetci tu teraz nariekame nad Sýriou a pritom dobre vieme, že mnohé západné krajiny, aj európske, posielajú povstalcom do Sýrie zbrane, cvičia povstalcov a povzbudzujú občiansku vojnu. Čiže na jednej strane sú tu aj členské štáty Európskej únie, ktoré podporujú občiansku vojnu v Európskej únii, a stáva sa, že títo premiéri potom idú kritizovať Slovensko, ktoré odmieta napríklad povinné kvóty. Zastavme občiansku vojnu v Sýrii,“ hovoril Fico a ešte raz dodal, že západné krajiny posielajú zbrane a podporujú povstalcov proti režimu v Sýrii. „Tak potom sa netvárme, že je tam občianska vojna, že kto to vlastne spôsobuje.“

Raketomet RM-70. Foto: wiikipedia
Raketomet RM-70. Foto – Wikipedia

Saudom je to nanič

Jedna vec sú verejné vyhlásenia, druhá realita obchodu so zbraňami. Podľa informácií Denníka N Slovensko povolilo v rokoch 2013 až 2016 vývoz obrovského množstva zbraní československej a sovietskej výroby do Saudskej Arábie.

Išlo o československé útočné pušky Vz. 58, české pancierovky RPG 75, sovietske raketomety BM-21 „Grad“, sovietske ťažké guľomety KPVT a DSHKM, protilietadlové guľomety ZPU-1 či pancierovky RPG 7. Premiér na otázku, či sa exporty udiali s jeho vedomím, neodpovedal.

Saudskoarabská armáda vybavená najmä západnou technikou vo svojej výzbroji takéto zbrane a muníciu nemá, a preto takéto dodávky ani nepotrebujú. Saudi majú jednu z najmodernejších armád a patria do trojice najväčších dovozcov vojenskej techniky na svete. Sú to však spojenci Spojených štátov a Turecka a zásobujú zbraňami povstalcov bojujúcich proti prezidentovi Baššárovi Asadovi, ktorý je spojencom Ruska a Iránu.

Protiasadovská opozícia je veľmi rôznorodá. Sú v nej umiernené skupiny aj radikáli, ktorí patrili k teroristickej skupine Al-Káida. Koho Saudi podporujú a vyzbrojujú, často nie je úplne jasné.

Eldon a Kelson

Ako export zbraní zo Slovenska prebieha a kto ho povolil? Za obchodom so Saudskou Arábiou, ktorý sa pohyboval okolo hodnoty 50 miliónov eur, sú dve neznáme slovenské firmy Eldon a Kelson.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Voľby 2016

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |