Denník N

Svetielko nádeje zrekonštruovalo priestory detskej nemocnice

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Občianske združenie skvalitňuje liečbu detských onkologických pacientov na strednom Slovensku.

Svetielko nádeje už od svojho vzniku v roku 2002 aktívne spolupracuje s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou Banská Bystrica na zlepšení podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti pre detských onkologických pacientov. DFNsP v Banskej Bystrici je jednou z troch nemocníc na Slovensku, ktoré sa venujú liečbe onkologicky chorých detí, a predstavuje spádovú nemocnicu pre detských onkologických pacientov z celého Banskobystrického a Žilinského kraja. Keďže deti z rôznych regiónov trávia v nemocnici bežne aj niekoľko týždňov, je nutné nielen aby sa o ne staral špičkový medicínsky tím, ale aj aby obdobie liečby trávili v moderných, funkčných priestoroch.

Vzhľadom na to, že počas samotnej hospitalizácie na oddelení sa deti ocitajú mimo školského a rodinného prostredia, v ktorom sa bežne vzdelávajú a socializujú, je dôležité podporovať ich vývoj aj počas ich pobytu na pediatrickej klinike. Priestory, v ktorých detskí onkologickí pacienti trávia obdobie hospitalizácie, pritom majú výrazný vplyv na ich psychickú pohodu a možnosti napredovať napriek zdravotným obmedzeniam,” vysvetlil MUDr. Pavel Bician, prednosta Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU a predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje.

V rámci dlhodobého projektu Nový priestor pre nádej preto Svetielko nádeje zrealizovalo rozsiahlu rekonštrukciu priestorov kliniky.

“Cieľom nášho občianskeho združenia je vytvoriť dôstojný, moderný priestor, ktorý spĺňa zdravotné, funkčné a estetické štandardy 21. storočia, uľahčí detským pacientom liečbu a umožní im a ich rodinám napĺňať svoje potreby,” uviedol Igor Obšajsník, riaditeľ Svetielka nádeje.

Súčasťou rekonštrukcie bolo vybavenie detských pacientskych izieb potrebnou zdravotnou i úžitkovou technikou, vytvorenie priestoru herne určenej na spoločenské, rozvojové a kreatívne aktivity, ako aj zriadenie kancelárskych priestorov a intervenčnej miestnosti pre psychosociálny tím Svetielka nádeje (psychologička, sociálny pracovník, liečebná pedagogička, asistentka pre rodiny).

Liečba rakoviny však pokračuje aj po ukončení hospitalizácie a detskí onkologickí pacienti pravidelne dochádzajú do nemocnice kvôli chemoterapii alebo rádioterapii. Až donedávna pritom museli byť kvôli podávaniu liečby na niekoľko dní hospitalizovaní. Rekonštrukcia a modernizácia onkologickej a hematologickej ambulancie, denného stacionára a čakárne pred nimi tento postup zjednodušila a detskí onkologickí pacienti môžu liečbu absolvovať ambulantne v priebehu niekoľkých hodín, v spoločnosti svojich blízkych, a po jej skončení sa ešte v ten deň vrátiť domov.

Zrekonštruované priestory boli odovzdané do prevádzky v novembri 2023 pri príležitosti 40. výročia založenia prvého detského onkologického centra na Slovensku. Od jeho vzniku sa v centre liečilo viac než 1690 detských pacientov a úspešnosť liečby stúpla na súčasných 80 %, teda na úroveň najrozvinutejších krajín sveta.

V roku 2023 predstavovali náklady v projekte Nový priestor pre nádej spolu 86 798,35 eur. Celková suma investovaná do tohto dlhodobého projektu je však oveľa vyššia a jeho realizácia by nebola možná bez podpory jednotlivcov, rôznych kolektívov a spoločností.

Projekty pomoci Svetielka nádeje môžete podporiť aj vy, a to prostredníctvom asignácie 2 % z vašich daní. Vďaka tomu sa aj vy stanete súčasťou zmysluplnej pomoci detským onkologickým pacientom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie