Denník N

Armáda prišla o štyri premárnené roky

Ministerstvo obrany nereagovalo na zmeny, na ktoré reagovať muselo. A aj tie plány, ktoré malo, ignorovalo.

Autor je riaditeľ CENAA,
štátny tajomník ministerstva obrany vo vláde Ivety Radičovej

Pred hodnotením pôsobenia ministra obrany Martina Glváča je nevyhnutné zaoberať sa celkovým politickým kontextom. Od začiatku volebného obdobia bolo z vyhlásení premiéra Fica, ale paradoxne aj ministra obrany, jasné, že obrana a bezpečnosť nebudú prioritou tejto vlády a tak to bolo až do konca. Aj keď s určitou mierou zjednodušenia, ale politické priority sa dajú merať výškou pridelených prostriedkov z rozpočtu. Z tohto pohľadu bola a stále je obrana na chvoste záujmu vlády Roberta Fica.

Pri nástupe súčasnej vlády boli výdavky na obranu mierne nad 1,1 percenta HDP, počas štyroch rokov tento podiel dokonca klesol na úroveň okolo jedného percenta. To, že po teroristických útokoch v Paríži, či v súvislosti s utečencami premiér Fico začal deklarovať, že obrana je prioritou, je síce pekné, ale v praxi nevidno zásadné zmeny. Oveľa viac to vyzerá na predvolebnú mobilizáciu voličov, rétoriku zameranú na vytvorenie nepriateľa – klasický nástroj politického marketingu.
Súvisia s tým dva problémy: po prvé, ten nepriateľ je virtuálny (a reálny v podobe ruského revanšizmu sa ignoroval, respektíve bagatelizoval), po druhé, vyhlásenia o „prioritách“ sa nepretavili do praktických krokov.

Premeškala sa unikátna príležitosť, keď boli minister obrany, minister financií a premiér z tej istej politickej strany a pri tvorbe rozpočtov sa mohli zaobísť bez v iných prípadoch nevyhnutných koaličných kompromisov.

Na krk nástupcovi

Minister Glváč hneď na začiatku politicky úplne rezignoval na zvýšenie rozpočtu, čo bola, poznajúc chronické podfinancovanie rezortu, obrovská chyba. Tým, že prevzal nešťastnú argumentáciu – „hľadať rezervy vo vnútri rezortu“ – sa v podstate podpísal pod pokračovanie úpadku Ozbrojených síl, a bezpečnosti a obrany ako takých.

Situácia je o to vážnejšia, že Slovensko sa na samite NATO vo Walese zaviazalo,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie