Denník N

Newsfilter: Amnestie musia počkať, ignorovať Ústavný súd bolo teraz priveľa aj na Fica

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Ústavný súd ešte rešpektujú. 2. Hlas eurovoľby vypustil, Hamran sa pokúsi zachrániť Demokratov. 3. Kto si všimne tragédiu na Liptove?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Ústavný súd ešte rešpektujú

Ministerstvo spravodlivosti v nedeľu po polnoci zverejnilo v Zbierke zákonov novelu trestných kódexov aj rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení jej účinnosti. Urobilo tak päť dní pred uplynutím poriadkovej lehoty. Samoamnestie, ktoré si chcela vláda Smeru, Hlasu a SNS udeliť už k 15. decembru, tak zatiaľ neplatia.

Nenaplnili sa teda obavy niektorých právnikov, ale aj opozície, že vláda nebude rozhodnutie Ústavného súdu rešpektovať a spraví všetko, aby novela platila aspoň minútu. Aj to by stačilo na to, aby sa na aktuálne kauzy súdy pozerali optikou nového zákona.

Hoci premiér Robert Fico hovoril, že všetko zverejnia v súlade so zákonom, nie všetci mu verili, že to urobí. Stačilo by sa následne vyhovárať na nejakú technickú chybu.

Ešteže sú voľby

Nerešpektovanie Ústavného súdu by malo za následok nielen trestné stíhanie zodpovedných osôb, ale veľmi pravdepodobne aj veľké protesty. A to asi ani Peter Pellegrini týždeň pred voľbami nechcel.

Pre Fica je aktuálne dôležitejšie Pellegriniho zvolenie za prezidenta. Známi, ktorí majú problém so zákonom, musia počkať. Fico, ale napríklad aj Tomáš Taraba ich už chlácholia, že to nebude trvať dlho a že čoskoro sa pustia do novej novely, aby im pomohli.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eurovoľby 2024

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Ústavný súd

Komentáre

Teraz najčítanejšie