Denník N

Prelomová štúdia: Mikroplasty spojili s vyšším rizikom infarktu, mŕtvice a predčasnej smrti

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Nová štúdia poskytuje dosiaľ najsilnejšie dôkazy o možnom spojení mikroplastov a nanoplastov so zdravotnými problémami.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Osoby, ktorým v tkanive krčnej tepny našli mikroplasty alebo nanoplasty, mali 4,5-krát vyššiu pravdepodobnosť, že v nasledujúcich 34 mesiacoch (takmer tri roky) dostanú infarkt, mŕtvicu alebo zomrú z inej príčiny, než ľudia bez plastov v krčných tepnách.

Uvádza to štúdia, ktorá vyšla minulý týždeň v top lekárskom časopise New England Journal of Medicine (NEJM).

„Naša štúdia je úplne prvá, ktorá spája kontamináciu plastmi s ľudskými chorobami,“ povedal pre CNN Raffaele Marfella, internista a spoluautor štúdie z talianskej univerzity Luigiho Vanvitelliho.

Ako mikroplasty sa označujú plastové častice menšie ako 5 milimetrov, nanoplasty majú pod 1 mikrometer (milióntina metra).

Našli sa v krvi, placente aj materskom mlieku

Mikroplastom sa v súčasnosti nedá vyhnúť – odhaduje sa, že len vo svetových oceánoch a moriach pláva mnohonásobne viac mikroplastov, ako je hviezd v našej galaxii.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Prírodné vedy

Životné prostredie

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie